آغاز روند خلع‌سلاح تجزیه‌طلب‌ها در اقلیم کردستان

[ad_1]

آغاز روند خلع‌سلاح تجزیه‌طلب‌ها در اقلیم کردستان | تخلیه پایگاه‌های کومله و دموکرات در جدار مرز ایران و عراق

به گزارش جام جم آنلاین، یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، باتوجه به نزدیک شدن به پایان اولتیماتوم ایران به عراق برای خلع‌سلاح گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان، از آغاز روند جمع‌آوری مقر‌های این گروهک‌ها در اقلیم کردستان عراق خبر داد.

به‌گفته این منبع آگاه، این روند از ساعاتی پیش آغاز شده است و قرار است کلیه پایگاه‌های گروهک‌های تروریستی شامل گروهک کومله، پاک، پژاک و حزب دموکرات کردستان در جدار مرز ایران و دیگر نقاط اقلیم کردستان عراق در نزدیکی ایران برچیده گردد و این گروهک‌ها در یک اردوگاه در عمق خاک اقلیم شمال عراق ساماندهی شوند.

وی ادامه داد: پس از این مرحله، گروهک‌های تجزیه‌طلب به‌صورت کامل خلع‌سلاح خواهند شد و در غیر این صورت، (اگر مقر‌های گروهک‌ها به‌درستی برچیده نشود و یا برخی از آن‌ها از این اقدام خودداری کنند)، ما به وضعیت قبل از توافق بازمی‌گردیم و به وظیفه خود برای پاسداری از امنیت کشور عمل خواهیم کرد.

در پی نزدیک شدن به پایان اولتیماتوم ایران به عراق برای خلع سلاح گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان، برخی گزارش‌های مردمی و ویدئو‌های دریافتی از شهروندان نشان می‌دهد که نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال اعزام بخشی از تجهیزات زرهی خود به این منطقه از کشورمان است.

سردار عباس نیلفروشان معاون عملیات سپاه نیز پیش از این اعلام کرده بود: ما پس از مذاکرات پی‌درپی نهایتاً با دولت مرکزی عراق و اقلیم توافق‌نامه‌ای امضا کردیم که پایان مدت اجرای آن از لحاظ زمان‌بندی و موارد توافق‌شده ۲۸ شهریورماه است. ما به تمام مفاد توافق‌نامه نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر پایبند هستیم. انتظار داریم در مدت یادشده همان‌طور که جمهوری اسلامی ایران به عهد خود وفا کرده است طرف مقابل نیز به توافق‌نامه عمل کند، در غیر این صورت وضعیت ما به حالت قبل بازمی‌گردد و ما ناچار هستیم از منافع ملت ایران پاسداری کنیم.

۱۹ شهریور بافل طالبانی رئیس حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق چارچوب گفتگو‌های مثبت و همکاری‌های دوجانبه بین ایران و اقلیم کردستان عراق در سفر به تهران دیدار‌هایی با وزیر امور خارجه و رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان انجام داد.

صبح امروز نیز وزیر امور خارجه عراق در سفر به تهران با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و درباره اجرای توافقنامه ایران و دولت عراق بر سر موضوع حضور گروهک‌های تجزیه طلب در اقلیم شمال عراق گفتگو کرد.

آخرین این عملیات‌ها، سال گذشته در قالب عملیات‌های ربیع ۱ و ۲ صورت گرفت که مقر‌های تجمع، مراکز آموزش و فرماندهی گروه‌های تروریست تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق با موشک، توپخانه و پهپاد هدف قرار داده شد.

تاریخچه مقابله با اقدامات تروریستی و تجزیه‌طلبانه گروهک‌ها در این مناطق به اولین روز‌های پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ برمی‌گردد یعنی زمانی که آن‌ها فعالیت مسلحانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران به‌منظور تجزیه استان‌های کردنشین را آغاز کردند.

این روند حتی بعد از پایان دفاع مقدس نیز ادامه داشت تا جایی که در سال ۷۵، قرارگاه حمزه سید الشهدا (ع) نیروی زمینی سپاه به‌فرماندهی شهید احمد کاظمی عملیاتی را در عمق خاک عراق و علیه مرکزیت این گروهک‌های تروریستی انجام می‌دهد که موجب می‌گردد آن‌ها تعهد دهند دیگر هیچ‌گونه فعالیت نظامی و مسلحانه علیه ایران انجام ندهند.

اما مدت زیادی طول نمی‌کشد و در سال‌های بعد و پس از اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها و همچنین پشتیبانی رژیم صهیونیستی، گروهک‌های تجزیه‌طلب فعالیت مسلحانه خود را از سر گرفتند.

در پی این موضوع، نیروی زمینی سپاه از سال ۸۸ تا ۹۰ سلسله عملیات‌هایی را در منطقه شمال‌غرب کشور اجرا کرد که در نتیجه آن، تمامی ارتفاعات مرزی از وجود گروهک‌های تروریستی پاک شد و این گروهک‌ها مجبور به عقب‌نشینی در عمق خاک اقلیم کردستان شدند.

اما با تحریک اسرائیل و آمریکا گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب همچنان فعالیت‌های خود علیه کشورمان را پیگیری می‌کردند تا اینکه در سال ۹۷ گروهک تروریستی حزب دموکرات عملیاتی را علیه یکی از پاسگاه‌های مرزی سپاه اجرا کرد که موجب شهادت چند تن از پاسداران انقلاب اسلامی شد.

در پاسخ به این اقدام تروریستی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مقر مرکزی حزب دموکرات کردستان و چند مرکز آموزشی این گروهک را با موشک‌های فاتح ۱۱۰ مورد اصابت قرار داد که منجر به وارد شدن تلفات سنگین به این گروهک تروریستی شد.

اما در یکی دو سال اخیر و پس از آنکه رژیم صهیونیستی استراتژی «مرگ از راه هزار جراحت» را در قبال جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفت، گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب عملاً به یکی از بازو‌های اجرایی سرویس‌های جاسوسی این رژیم بدل شدند تا جایی که موساد عملیات‌هایی را با بهره‌گیری از نیرو‌های این گروهک‌های تروریستی داخل خاک ایران برنامه‌ریزی کرد.

در یکی از این عملیات‌ها موساد به‌منظور ضربه زدن به یکی از مراکز حساس و حیاتی نظامی کشور در استان اصفهان، تیمی از گروهک تروریستی کومله را انتخاب می‌کند. این تیم ماه‌ها در یکی از کشور‌های آفریقایی توسط افسران اسرائیلی آموزش می‌بیند و حتی نحوه اجرای عملیات روی ماکت شبیه‌سازی شده این مرکز را بالغ بر ۷۰ بار تمرین می‌کنند.

اما این تیم تروریستی از همان ابتدای فعالیت خود در رصد اطلاعاتی سربازان گمنان امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات قرار می‌گیرد و پس از ورود به کشور و تنها چند ساعت مانده به اجرای عملیات، تمامی اعضای این تیم دستگیر می‌شوند. ضربه واردشده به موساد در این عملیات به‌صورتی بوده است که آن‌ها مجبور می‌شوند مسئول میز ایران را برکنار و فرد دیگری را به‌جای آن منصوب کنند.

با دستگیری این تیم تروریستی، ارتباط مستقیم و عملیاتی گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب با سرویس جاسوسی اسرائیل برای دستگاه‌های اطلاعاتی کشورمان مسجّل می‌گردد.

از سوی دیگر این گروهک‌ها سعی کردند با سوءاستفاده از فضای به‌وجودآمده پس از درگذشت مهسا امینی برخی شهر‌های مرزی کشور مانند اشنویه را به آشوب بکشند و در این مسیر، با ورود تیم‌های تروریستی و محموله‌های سلاح به داخل کشور اقدامات ضدامنیتی خود را به مرحله اجرا درآورند، اما با هوشیاری سربازان و پاسداران گمنام امام زمان (عج) تمامی تیم‌های تروریستی پیش از انجام هرگونه اقدامی دستگیر شدند.

از سال ۱۳۹۷، اما دکترین جدیدی در دستور کار نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی قرار گرفته است که بر مبنای آن، در بعد راهبردی، دفاعی و در بعد عملیات و تاکتیک، هجومی عمل می‌کنند، یعنی در ابتدا ایران قصد تهاجم به هیچ کشوری را ندارد، اما در صورت بروز هر گونه تهدیدی، به مبدأ تهدید تهاجم خواهد کرد و تهدیدات را در همان مبدأ خود نابود می‌کند.

بر همین اساس و در پی اقدامات ضدامنیتی گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق، عملیات انهدام مقر‌های این گروهک‌های تروریستی در دستور کار سپاه قرار گرفت.

در این عملیاتها، به‌صورت همزمان مقر‌های چهار گروهک تروریستی حزب دموکرات، کومله، پژاک و پاک (حزب آزاد کردستان) زیر ضربه قرار گرفت، این در حالی است که گروهک‌های تروریستی در سال‌های اخیر و پس از حملات سپاه به مقر‌های آنها، مراکز خود را از نزدیکی مرز ایران (حدود ۴۰ کیلومتری) به عمق بیشتری از خاک اقلیم شمال عراق (در فاصله بیش از ۱۰۰ کیلومتر) منتقل کردند و برای همین در عملیات‌های اخیر، برد حملات سپاه نیز بیشتر شد.

شدت حملات سپاه در عملیات سال گذشته به‌صورتی بوده است که صدمات قابل‌توجهی به مرکز‌های فرماندهی، آموزش و تجمع گروهک‌های تروریستی وارد شده است و در یک نمونه مقر فرماندهی گروهک تروریستی پاک که در سال‌های اخیر بیشترین فعالیت نظامی را علیه کشورمان داشته است به‌طور کلی نابود شد و در نتیجه آن یکی از معاونین ارشد حسین یزدان‌پناه سرکرده این گروهک از ناحیه سر به‌شدت مجروح شده است.

این عملیات به‌صورتی اجرا شد که هیچ‌گونه آسیبی به مردم اقلیم کردستان عراق وارد نشود و علی‌رغم آنکه گروهک‌های تروریستی سعی کرده‌اند مقر‌های خود را در نزدیکی محل زندگی مردم ایجاد کنند، سپاه با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و نقطه‌زن، مقر‌های کروهگ‌های ضدانقلاب را با دقت مورد اصابت قرار داده است.

[ad_2]
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

عکس | قدس شریف در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد و دنیای اسلام آزادی فلسطین را جشن خواهد گرفت

[ad_1] حساب ایکس (توییتر) Khamenei.ir دقایقی پیش جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب را به زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *