اندروید ۱۴ به طور رسمی منتشر شد

ad1

در اندروید ۱۴، ویژگی‌های امنیتی جدیدی مانند پشتیبانی عمیق‌تر از passkey و محافظت‌های حریم خصوصی برای مقابله با دلالان داده‌های کاربران و مجموعه‌ای از به‌روزرسانی‌های رابط کاربری، سفارشی‌سازی و قابلیت‌های ارتقای تندرستی کاربر اضافه شده‌اند. ویژگی بزرگ برای نسخه جدید سیستم اندروید این است که اندروید۱۴ امکان سفارشی‌سازی‌های جدیدی را برای صفحه قفل به شما ارائه می‌دهد.
 می‌توانید بین سبک‌ها و فرمت‌های ساعت مختلف جابه‌جا شوید و استایل گوشی را کمی شخصی‌تر کنید.
 گوگل همچنین در حال اضافه کردن یک تولید کننده کاغذ دیواری با هوش مصنوعی است. متأسفانه، این ویژگی در زمان عرضه تنها در پیکسل ۸ و ۸ پرو در دسترس خواهد بود. 
سپس، پشتیبانی گسترده‌تر از passkey وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از اثر انگشت خود وارد برنامه‌های شخص ثالث شوید. برنامه‌ها می‌توانند از «مدیریت اعتبار» جدید اندروید استفاده کنند تا تمامی روش‌های ورود کاربر، مانند رمزها و «ورود با گوگل»، به‌منظور ساده‌سازی تجربه ورود و نمایش امن‌ترین انتخاب برای کار بر جمع‌آوری کنند.
 ویژگی‌های جدید دیگر شامل پشتیبانی بهتر از افزونه‌های دوربین، پشتیبانی از تصاویر HDR ۱۰ بیتی و ویژگی اتصال به سلامت اندروید ۱۴ می‌گردد که داده‌های سلامت و تناسب اندام را روی دستگاه مشابه سیستم سلامت اپل ذخیره می‌کند.
 Media player تقریبا بدون تغییر است، اما با زدن هر دکمه، موجی به اطراف پخش می‌گردد. همچنین زمانی که چیزی در حال پخش است، افکت ظریفی مانند نور چراغ خواب مشاهده می‌کنید، در حالی که دستگاه‌ها در سوئیچ خروجی بهتر سازماندهی شده‌اند.
همچنین یک آیکون نوار وضعیت بلندگو وجود دارد تا به جای زنگ هنگامی که تماس‌ها و اعلان‌ها بی‌صدا هستند جایگزین گردد. به طور مشابه، افزایش صدای زنگ و اعلان‌ها به اسلایدرهای مجزا تقسیم شده‌اند.
در حالی‌که برنامه‌ها اکنون می‌توانند عملیات سفارشی اضافه کنند برگه اشتراک‌گذاری پرترافیک‌تر می‌گردد. اندروید ۱۴ از سیگنال‌های بیشتری از برنامه‌ها استفاده خواهد کرد تا مرتبط‌ترین هدف‌های مستقیم اشتراک‌گذاری را بهبود ببخشد.
هنگامی که گوشی به شارژر متصل می‌گردد، درصد باتری در قرص گوشه سمت راست بالا برجسته می‌گردد، در حالی که نماد نوار وضعیت بهینه ساز باتری، فضای داخلی را به جای طرح برجسته نشان می‌دهد. همچنین اندروید ۱۴ مدت زمان استفاده از صفحه نمایش درآخرین شارژ گوشی را یادداشت می‌کند.

چگونه از داده‌های شخصی‌ مقابل هوش مصنوعی حفاظت کنیم؟

امسال شاهد یک رشد پایدار در حوزه هوش مصنوعی مولد (Generative AI) بوده‌ایم و شرکت‌هایی مانند مایکروسافت و گوگل نیز در این مسیر وارد شده‌اند. با وجود پیشرفت‌های بزرگ در حوزه هوش مصنوعی، هزینه‌هایی نیز وجود دارد. مدل‌های هوش مصنوعی استفاده شده توسط شرکت‌ها برای آموزش نیازمند داده‌های عمومی هستند و به طور معمول، شرکت‌ها از داده‌های عمومی برای آموزش آنها استفاده کرده‌اند. با این حال در برخی مواقع، این داده‌های شخصی‌ شامل اطلاعات شناسایی شخصی (PII) بوده و این امر موجب ایجاد مشکلات حریم خصوصی برای شرکت‌ها و کاربران شده است. اگر شما با این موضوع مشکل دارید و می‌خواهید کنترل داده‌های شخصی‌ خود را به دست بگیرید، می‌توانید با متا این کار را انجام دهید. این غول رسانه‌های اجتماعی به کاربران اجازه می‌دهد ، در صورتی که نمی‌خواهند متا از داده‌های‌شان برای آموزش مدل‌های مختلف هوش مصنوعی استفاده کند، درخواست خود را به شرکت ارسال کنند. متأسفانه، این فرم فقط شامل خدمات و منابع شخص ثالث است و این به آن معناست که شما نمی‌توانید از متا درخواست کنید که از داده‌های جمع‌آوری شده از خدمات خود مانند فیسبوک و اینستاگرام استفاده نکند.
مدل‌های هوش مصنوعی مولد (Generative AI) برنامه‌های کامپیوتری هستند که با استفاده از پیش‌بینی‌ها و الگوها، محتوای جدیدی را ایجاد می‌کنند. برای توانایی تشخیص این الگوها، مدل‌ها روی میلیاردها قطعه‌داده از منابع مختلف آموزش داده می‌شوند.
این منابع می‌توانند شامل اطلاعاتی باشند که به صورت عمومی در اینترنت قابل دسترسی است یا از منابع دارای مجوز تهیه شده‌اند. (معمولا به این منابع، منابع شخص ثالث گفته می‌گردد.)
با این حال، شما هنوز می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر از متا درخواست کنید که داده‌های شخص ثالث را حذف کند:
 به فرم حقوق شخصی داده‌های هوش مصنوعی مولد فیسبوک بروید.
در این مرحله، سه گزینه به شما ارائه می‌گردد. شما می‌توانید از فیسبوک درخواست کنید تا تمامی داده‌هایی که درباره شما دارد را در اختیارتان قرار دهد یا می‌توانید درخواست حذف داده را انتخاب کنید. گزینه دوم را برای حذف داده‌ها انتخاب کنید.
پس از انتخاب، کشور محل اقامت، نام و آدرس ایمیل خود را وارد کنید. گرچه فرم به آن اشاره نمی‌کند، استفاده از آدرس ایمیل حساب فیسبوک خود زمان پر کردن فرم توصیه می‌گردد.
پس از تکمیل، روی «ارسال» کلیک کنید تا جزئیات را با فیسبوک ارسال کنید.
متا زمان مطابقت پس از ارسال درخواست را ذکر نکرده است. با این حال، شرکت توضیح داده است که ارسال فرم به تنهایی شما را مستعد حذف داده‌ها نمی‌کند. پس از دریافت درخواست شما، متا آن را بررسی کرده و با قوانین حریم خصوصی کشور عمل خواهد کرد.

اخراج مدیران برای ایلان ماسک هزینه بر شد

به گزارش بلومبرگ، ایلان ماسک توسط یک قاضی به پرداخت ۱.۱ میلیون دلار غرامت به مدیران سابق توییتر محکوم شده است. ماسک از زمان تسلط بر ایکس با چندین پرونده قضایی مواجه شده است. این موارد شامل شکایت‌های ناشی از عدم پرداخت این شرکت به فروشندگان و تاخیر در پرداخت اجاره محل‌های اداری آن و همچنین شکایت کارکنان سابق توییتر به اتهام اخراج آنها بدون اطلاع قبلی است. بلومبرگ گزارش داد، ایکس باید ۱.۱ میلیون دلار هزینه‌های قانونی مرتبط با تحقیقات پلتفرم را در طول تصاحب ماسک در سال ۲۰۲۲ بپردازد.ماسک پس از خرید پلتفرم در نوامبر سال گذشته(آبان-آذر)، مدیر ارشد سیاستگذاری توییتر و تعدادی دیگر از مدیران را اخراج کرد. در این پرونده ادعا شده بود که توییتربا پرداخت نکردن حقوق به کارکنان سابق، قراردادها و قوانین را نقض کرده است.

ویرایشگر جادویی گوگل به Google Photos آمد

گوگل با عرضه گوشی‌های هوشمند پیکسل ۸ و پیکسل‌۸ پرو، هوش مصنوعی تولیدی خود را به اپلیکیشن محبوب Google Photos می‌آورد. این ویژگی که اولین بار در کنفرانس توسعه‌دهندگان I/O اعلام شد، امکان ویرایش‌های پیچیده‌تری مانند پر کردن فضاهای خالی در یک عکس، تغییر مکان موضوع و ویرایش‌های دیگر در قسمت جلویی یا پس‌زمینه عکس را فراهم می‌کند. گوگل در کنفرانس I/O، نشان داد که چگونه Magic Editor می‌تواند به راحتی وظایف ویرایشی مختلف را ترکیب کند. به عنوان مثال، تصویری از شخصی که در مقابل آبشار ایستاده بود، برداشته شد، افراد اضافی را از پس‌زمینه عکس حذف کرد و یک بند کیف را از روی شانه سوژه برداشت تا عکسی تمیزتر داشته باشد. سپس از هوش مصنوعی برای «برش» سوژه عکس و تغییر موقعیت بهتر آنها در تصویر استفاده کرد. پیش از این، کاربران Google Photos مجبور بودند از ابزارهای دیگری مانند پاک کن جادویی گوگل یا ابزارهای حرفه ای مانند فتوشاپ استفاده کنند تا جلوه مشابهی داشته باشند و این فرآیند شامل ویرایش‌های دستی بیشتری می‌گردد. ویرایشگر جادویی یکی از چندین ویژگی ویرایش عکس قدرتمند با استفاده از هوش مصنوعی برای دستگاه‌های Pixel ۸ و ۸ Pro بود. دیگر ویژگی‌ها شامل Best Take بود که یک سری عکس را می‌گیرد و آنها را ترکیب کرده و یک تصویر ترکیبی ایجاد می‌کند که بهترین لحظه را به نمایش می‌گذارد؛ ویژگیZoom Enhance که با استفاده از هوش مصنوعی تولیدی به نظر می‌رسد ویژگی‌های علمی-تخیلی ای دارد؛ و اصلاحات دیگر در ویژگی Magic Eraser قبلی که اکنون می‌تواند موانع بزرگ‌تری را از عکس‌ها حذف کند. گوگل گفت که Best Take، Magic Editor و Audio Magic Eraser که صداهای زمینه را حذف می‌کند، از تاریخ ۱۲ اکتبر روی دستگاه‌های پیکسل۸ در دسترس خواهند بود.

طراحی ربات‌های خاص با کمک هوش مصنوعی

تکامل، فرآیند بسیار کندی است، با این حال، یک الگوریتم جدید مبتنی بر هوش مصنوعی به فرآیند تکامل اجازه می‌دهد تاطراحی ربات در عرض چندثانیه امکان‌پذیر باشد. این الگوریتم توسط تیمی از دانشمندان آمریکایی به رهبری استادیار دانشگاه نورث وسترن پروفسور سام کریگمن توسعه داده شد. دو سال پیش، کریگمن با خبر ربات‌های مهندسی زیستی کوچک معروف به Xenobots، که قادر به تولید مثل بودند، خبرساز شد. یک نسخه اولیه از الگوریتم در آن مطالعه برای تعیین شکل بدن بهینه برای ربات‌های لیل شناگر در ظرف پتری مورد استفاده قرار گرفت و در نهایت آنها کمی شبیه به پک‌من (Pac Man) شدند.
درحالی که یک ابرکامپیوتر ماه‌‌ها طول کشید تا آن طرح را ارائه کند، الگوریتم آن اکنون به حدی اصلاح شده است که روی یک رایانه لپ تاپ معمولی اجرا می‌گردد و می‌تواند در کمتر از نیم دقیقه نتایج را ارائه دهد. این برنامه با استفاده از اصول تکامل طبیعی آموزش داده شده بود که برنامه نویسان می‌توانستند به گذشته نگاه کنند تا ببینند چه نوع ویژگی‌های بیولوژیکی کارآمد است و چه نوع ویژگی‌های بیولوژیکی موثر نیست.
کریگمن می‌گوید: ربات‌های در حال تکامل قبلا به هفته‌ها آزمون و خطا در یک ابر رایانه نیاز داشتند و البته قبل از این‌که هر حیوانی بتواند بدود، شنا کند یا در سراسر جهان ما پرواز کند، میلیاردها میلیارد سال آزمون و خطا وجود داشت. این شرایط به این دلیل است که تکامل آینده نگری ندارد. نمی تواند آینده را ببیند تا بداند آیا یک جهش خاص مفید یا فاجعه بار خواهد بود. ما راهی برای حذف این چشم بند پیدا کردیم و در نتیجه میلیاردها سال تکامل را در یک لحظه فشرده کردیم.به عنوان آزمایشی از این فناوری، محققان از الگوریتم خواستند تا رباتی بسازد که بتواند روی یک سطح صاف راه برود. نکته مهم این است که این سیستم هیچ اطلاعی از تلاش‌های انسان برای استفاده از ربات‌های راه رونده نداشت.
این الگوریتم طراحی ربات با شروع یک بلوک دیجیتالی از مواد به اندازه یک تکه صابون، چندین طرح متوالی را ارائه کرد که هر کدام بر اساس موفقیت‌ها و شکست‌های کامپیوتری مدل‌های قبل از آن بود. پس از ۲۶ ثانیه و ۹ نسل از این قبیل، این سیستم به طرحی رسید که می‌توانست نیمی از طول بدن خود را در هر ثانیه با استفاده از سه عدد پای خطی به جلو ببرد.
دانشمندان اقدام به ساخت یک مدل سیلیکونی فیزیکی از ربات کردند، که در واقع می‌توانست راه برود (البته به شکلی درهم و برهم) در حالی که هوا به داخل و خارج از بدنش پمپاژ می‌شد.

مراقب کلاهبرداران در روز‌‌ها ی تعطیل باشید! 

سرهنگ رسول جلیلیان رئیس پلیس فتای استان البرز ضمن هشدار به کاربران درخصوص ترفندهای مختلف کلاهبرداران سایبری در فضای مجازی و پیامکی به ویژه در ایام تعطیل، از آنها خواست پیامک‌های با لینک مشکوک را باز نکنند. وی اظهار کرد: کلاهبرداران سایبری با ارسال پیامک‌های جعلی تحت عناوین مختلف، سعی در تشویق افراد به کلیک نمودن روی لینک ارسالی کرده و سپس هدایت به درگاه بانکی جعلی می‌کنند.
به گزارش صدآنلاین، وی افزود: کاربران بدون آگاهی وارد لینک‌های آلوده شده درحالی که یک بدافزار است و مجرمان سایبری با این شگرد مجرمانه، اطلاعات کارت بانکی متقاضیان را به سرقت و اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آنها اقدام می‌کنند. رئیس پلیس فتای استان البرز بیان کرد: کلاهبردان با سوء استفاده از ایام تعطیل نیاز روز جامعه اقدام به تبلیغات مختلف مانند پرداخت یارانه ، وام کم بهره، سهام عدالت و از این قبیل کرده و از کاربران کلاهبرداری می‌کنند. سرهنگ جلیلیان تاکید کرد: پیامک‌های سازمانی و رسمی از سرشماره‌های معتبر ارسال می‌شوند و کاربران به هیچ عنوان به لینک‌هایی که از طریق سرشماره‌های ناشناس و شخصی ارسال شده مراجعه نکنند.

ارتقای رایگان ویندوزهای قدیمی به ویندوز ۱۱امکان ندارد

مایکروسافت اعلام کرد دیگر نمی‌تواند ویندوز ۷ و ویندوزهای قدیمی را به رایگان به ویندوز ۱۰ و یا ۱۱ ارتقا دهد. بنابراین کاربران ویندوز ۷ و ۸ امکان استفاده از روش‌های رسمی برای انتقال سیستم عامل خود به ویندوزهای بالاتر را نخواهند داشت. مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ و پس از انتشار جدیدترین سیستم عامل خود در آن زمان یعنی ویندوز ۱۰ به کاربران امکان داد تا به طور رایگان بتوانند نسخه‌های قدیمی خود از جمله ویندوز ۷ را به ویندوز جدید ارتقا دهند. این اقدام با هدف ارتقای سیستم عامل و ترغیب کاربران به استفاده از ویندوزهای جدید انجام گرفته بود.این شرکت در سال ۲۰۱۶ از پایان یافتن این ویژگی به کاربران خبر داد اما پس از آن کاربران همچنان امکان ارتقای رایگان سیستم عامل خود را داشتند زیرا این سرویس‌های فعال‌سازی مایکروسافت همچنان به کار خود ادامه می‌دادند. این که پیشنهاد ارتقای رایگان سیستم عامل کاربران به ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۶ متوقف شده بود اکنون این شرکت اعلام کرد به طور کلی این مسیر ارتقا را از بین برده و اکنون دیگر به هیچ عنوان امکان دریافت نسخه‌های جدید یعنی ویندوز ۱۰ و ۱۱ به طور رایگان و استفاده از آن به جای ویندوزهای قدیمی وجود نخواهد داشت.

مایکروسافت و آمازون زیر ذره بین رگولاتور انگلیس

به گزارش رویترز، تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای انگلیس، آفکام، از مقام ضد انحصار این کشور خواست تا درباره تسلط آمازون و مایکروسافت روی بازار ابری بریتانیا تحقیق کند. آفکام گفت که مطالعه‌اش ویژگی‌هایی را شناسایی کرده است که استفاده از چندین تامین‌کننده ابر را برای کسب‌وکارهای اتچنگلیس دشوارتر می‌کند. آفکام گفت مرجع رقابت و بازار(CMA) اکنون تحقیقات مستقلی را برای تصمیم گیری در مورد این‌که آیا اثر نامطلوب بر رقابت وجود دارد یا خیر، انجام خواهد داد و اگر چنین باشد، آیا باید اقدامی انجام دهد یا به دیگران توصیه کند که اقدام کنند؟
آفکام که سال گذشته جست‌وجوی سرویس‌های ابری را آغاز کرد، در آوریل اعلام کرد که به ویژه در مورد عملکرد خدمات وب آمازون و مایکروسافت به دلیل موقعیت آنها در بازار نگران است و قصد دارد از تنظیم کننده رقابت بخواهد این امر را بررسی کند. رویترز روز سه شنبه گزارش داد که انتظار می‌رود این رگولاتور تحقیقات ضد انحصاری را تحت فشار قرار دهد. کسب‌وکارهای بریتانیایی به آفکام گفتند که نگران این هستند که تغییر یا ترکیب و تطبیق ارائه‌دهنده ابری بسیار دشوار باشد. فرگال فراگر، مدیر آفکام مسئول مطالعه بازار گفت: بنابراین، ما بازار را برای بررسی بیشتر به مرجع رقابت و بازار ارجاع می‌دهیم تا مطمئن شویم مشتریان تجاری همچنان از خدمات ابری بهره مند می‌شوند. این مرجع از این حرکت استقبال کرد و گفت که بسیاری از مشاغل اکنون کاملا به خدمات ابری متکی هستند و رقابت مؤثر در بازار ۷.۵ میلیارد پوندی (۹.۱۱میلیارد دلاری) ضروری است. آفکام گفت خدمات وب آمازون و مایکروسافت در سال ۲۰۲۲ دارای ۷۰ تا ۸۰ درصد سهم بازار مشترک از بازار خدمات زیرساخت ابری عمومی بریتانیا بودند.مرجع رقابت و بازار گفت که تحقیقات خود را تا آوریل ۲۰۲۵ به پایان خواهد رساند.

گوشی جدید تیتانیومی و چهار دوربین خارق‌العاده!

سامسونگ به‌زودی از گلکسی اس ۲۴ اولترا رونمایی می‌کند. در فاصله باقی‌مانده تا مراسم سامسونگ، مشخصات جدیدی از این پرچم‌دار فاش شده است.
گلکسی S۲۴ اولترا به‌زودی همراه نمایشگری با روشنایی ۲۵۰۰ نیت از راه می‌رسد که نسبت به روشنایی ۱۷۵۰ نیتی گلکسی S۲۳ اولترا، پیشرفت قابل‌توجهی است.
سامسونگ با بهره‌گیری از بدنه تیتانیومی و قابلیت زوم پنج برابری و ارائه ویژگی‌های جذاب دیگر برای گوشی پرچم‌دار جدیدش، نشان می‌دهد به‌هیچ‌وجه قصد ندارد عرصه را به آیفون ۱۵ پرو مکس واگذار کند.
 سامسونگ در حالی قرار است گلکسی اس ۲۴ اولترا را با روشنایی ۲۵۰۰ صفحه‌نمایش رونمایی کند که در ماه‌های اخیر گوشی‌های پیکسل ۸ پرو و اوپو فایند X۶ پرو و شیائومی ۱۳ اولترا نیز با روشنایی نمایشگر فوق‌العاده رونمایی شده‌اند و از طرف دیگر رقیب دیرینه‌اش اپل نیز خانواده آیفون ۱۵ را با روشنایی قابل‌توجه ۲۰۰۰ نیت معرفی کرده است.طبق گزارش فون‌آرنا گلکسی اس ۲۴ اولترا با همان نمایشگر ۶٫۸ اینچی نسل قبل به بازار می‌آید اما گلکسی S۲۴ و گلکسی S۲۴ پلاس با افزایش یک اینچی اندازه نمایشگر و حاشیه کمتر عرضه می‌شوند.پرچم‌دار آینده سامسونگ قرار است با پردازنده Snapdragon ۸ Gen ۳ دردسترس قرار بگیرد ولی دو گوشی دیگر خانواده S۲۴ در برخی از بازارها به پردازنده Exynos ۲۴۰۰ مجهز می‌شوند. باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی گلکسی اس ۲۴ اولترا نیز مانند نسل قبل خواهد بود.
درباره دوربین Galaxy S۲۴ Ultra تاکنون شایعات زیادی شنیده‌ایم. گفته می‌گردد دوربین تله‌فوتوی این گوشی زوم پنج برابری را ارائه خواهد داد؛ درحالی‌که دوربین تله‌فوتوی گلکسی S۲۳ اولترا زوم سه برابری داشت. لنز پریسکوپی گوشی گلکسی اس ۲۴ اولترا با قابلیت زوم ۱۰برابری، محدوده بزرگ‌نمایی اپتیکال فوق‌العاده‌ای را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.
اپل با دوربین چهار منشوری (مبتنی‌بر مکانیزم پریسکوپی) توانست بزرگ‌نمایی پنج برابری اپتیکال را به آیفون ۱۵ پرو مکس اضافه کند. در این دوربین، نور با برخورد به چهار منشور، بارها بازتاب داده می‌گردد.
برندهای دیگر سال‌هاست سراغ دوربین پریسکوپی رفته‌اند، اما در این دوربین‌ها عموما نور یک‌بار بازتاب داده می‌گردد. ظاهرا سامسونگ به روش اپل علاقه زیادی دارد و می‌خواهد ضمن استفاده از لنز پریسکوپی با بزرگ‌نمایی ۱۰ برابری، از دوربین دیگری با مکانیزم چهار منشوری در گلکسی اس ۲۴ اولترا استفاده کند. اگر آن دو دوربین تله‌فوتو با حسگر ارتقایافته تولید شوند، احتمالا گلکسی اس ۲۴ اولترا در زمینه بزرگ‌نمایی تصاویر، بهترین گوشی بازار خواهد بود. برخی از افشاگران معتقدند خانواده گلکسی S۲۴ زودتر از انتظار رونمایی خواهند شد. ممکن است این خانواده نسبت به نسل قبل یک ماه زودتر عرضه شوند؛ یعنی در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۹ دی ۱۴۰۲). 

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

صدای سفارشی بسازید!

Voicemod برنامه‌ شبیه‌سازی صدا با هوش‌مصنوعی است که محبوبیت بسیار بالایی بین گیمرها و استریمرها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *