تاکید اعضای اکو برای ترانزیت کالا از مسیر ایران

ad1

به گزارش جام جم آنلاین، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی پس از انجام سفر دو روزه به تاجیکستان و ازبکستان دقایقی قبل با استقبال معاون اول رئیس جمهور و معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری به تهران بازگشت و درباره نتایج و دستاوردهای سفر به تاجیکستان و ازبکستان، اظهار کرد: سفر به ازبکستان برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی «اکو» انجام شد؛ سازمان اقتصادی اکو سازمان مهمی برای ارتباط بین اعضای اکو است و در این اجلاس سران، در ابتدا گزارشی نسبت به آنچه که در گذشته انجام شده ارائه کردند و برنامه‌هایی نسبت به اقدامات در آینده مطرح شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از موضوع مهم که در این اجلاس مطرح شد ترانزیت و تسهیل تجارت ویژه تجارت درون منطقه‌ای بود، خاطرنشان کرد: موضوع تسهیل گمرکی از دیگر موضوعاتی بود که در این اجلاس مطرح شد. محیط زیست و توجه به علم و فناوری‌های نوین و گردشگری نیز از سایر موضوعات بود و همه کشورهای عضو نسبت به مسائل اقتصادی نقطه نظراتی بیان کردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه در این اجلاس بر همکاری اعضا بیش از گذشته و ترانزیت کالا از مسیر جمهوری اسلامی تاکید شد، گفت: نیمی از اعضا در سخنان خود به این موضوع اشاره داشتند که ایران مسیر ارزانی است و صرفه‌جویی در زمان را به همراه دارد. این امر ایران را متعهد می‌کند تا مسیرهایی که از طریق ایران است مانند شمال و جنوب شرق و به غرب را دنبال کند.

ابراهیم رییسی بیان کرد: موضوع دیگر که بر مسائل اقتصادی در سایه انداخته بود، مسئله فلسطین بود. در سخنان برخی اعضا موضوع فلسطین مورد توجه قرار گرفت. موضوع فلسطین مسئله اول جهان اسلام است.

وی در ادامه با بیان اینکه سفر به تاجیکستان یک سند راهبردی و ۱۸ تفاهم‌نامه همکاری به امضا رسید، گفت: مردم و دولت تاجیکستان به دلیل تمدن و فرهنگ مشترک، هم در زبان و هم در عمل اراده همکاری در حوزه‌های مختلف با ایران را دارند.

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: با تاکید ایران و حمایت اعضای اکو در پایان اجلاس بیانیه‌ای نسبت به فلسطین و ضرورت قطع بمباران‌ها و جنایت هولناک رژیم صهیونیستی صادر و بر رفع محاصره غزه و آغاز امدادرسانی به مردم عزیز غزه و تاکید بر حقوق حقه فلسطین تاکید شد.

ارتباطات سیاسی- اقتصادی با رژیم صهیونیستی باید قطع گردد

رییسی با اشاره به دیدارهای خود با روسای جمهور شرکت‌کننده در حاشیه این اجلاس، گفت: با رییس جمهور ترکیه، جمهوری آذربایجان و ازبکستان دیدارهایی داشتیم. در نشست کاری با آقای اردوغان گرچه روابط دو جانبه مورد بحث بود، اما مجدد موضوع فلسطین بر مسائل دیگر سایه انداخت.

وی ادامه داد: مواضع آقای اردوغان در زمینه فلسطین در جلسه سران اکو خوب بود و تاکید کردم که این مواضع کفایت نمی‌کند و باید تبدیل به عمل و اجرا گردد و باید اقدامات بازدارندگی داشته باشد. برای بازدارندگی، راهکار رهبری را که در راستای قطع روابط با رژیم صهیونیستی است، اشاره کردم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه تمامی ارتباطات سیاسی- اقتصادی و معاملات با رژیم صهیونیستی باید قطع گردد، اظهار کرد: امیدوارم توجه به فلسطین تبدیل به اقدام عملی گردد که بازدارندگی سریع در منطقه به همراه داشته باشد و این جنایتی که مردم جهان را نگران می‌کند، متوقف گردد.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

صدای سفارشی بسازید!

Voicemod برنامه‌ شبیه‌سازی صدا با هوش‌مصنوعی است که محبوبیت بسیار بالایی بین گیمرها و استریمرها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *