خطر کمبود آنتی‌بیوتیک و سرم در زمستان

[ad_1]

نویسنده سلمان اسحاقی | سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  

شهروندان در مراکز درمانی کشور با مشکلاتی مانند کمبود دارو و تجهیزات پزشکی مواجه هستند، این مساله پروسه درمان را برای برخی بیماران و خانواده‌هایشان دشوراتر کرده است. به همین دلیل ‌نهادهای مسئول در این حوزه باید برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهند.

در این بین آنچه باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولان قرار گیرد، بحث تامین داروهای مورد نیاز در پاییز و زمستان است، زیرا هر سال در این فصول به دلیل شیوع برخی بیماری‌های فصلی مانند آنفلوآنزا مصرف داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک و سرم در کشور افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل باید برای تامین اقلام دارویی مورد نیاز بموقع اقدام کرد و بحث ذخایر استراتژیک دارو را  نیز جدی گرفت.

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز پیگیری‌های لازم را برای این مهم انجام می‌دهند تا شهروندان برای تامین دارو با مشکل رو به رو نشوند. گزارش سوم ما در مجلس نیز در خصوص کمبود دارویی بود و از رئیس  جمهور درخواست کردیم که شخصا به این مساله ورود کنند تا مشکلات این حوزه زودتر برطرف گردد.

به این ترتیب ‌با ورود رئیس جمهور به این مساله و تلاش‌های وزیر بهداشت و درمان این روزها شاهد بهبود بازار دارویی کشور و سیر نزولی کمبود‌های دارویی هستیم‌. اما باید تاکید کرد که هنوز با نقطه مطلوب و قابل قبول فاصله داریم و نیاز است مدیران در این حوزه بیشتر تلاش کنند‌.

لازم به یادآوری است که وزارت بهداشت و درمان متولی امر سلامت در کشور است. اما برای رفع مشکل کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نیاز است که ارگان‌های مسئول دیگری نیز در این خصوص به وظایف خود عمل کنند‌. برای نمونه وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه ، وزارت صمت و بانک مرکزی نیز باید به تکالیف خود  عمل کنند تا مساله کمبود دارو برطرف گردد.  فراموش نکنیم که تامین دارو در گرو اقدامات بموقع است و  چنانچه دستگا‌ها ‌وظایف خود را بموقع انجام ندهند، تلاش‌های آنها نتیجه مطلوب نخواهد داشت‌، زیرا پروسه تامین ارز و واردات مواد اولیه دارو زمان‌بر است.

علاوه بر این موارد برای اینکه شهروندان در ماه‌های پیش‌رو برای تامین اقلام دارویی با مشکل رو به رو نشوند، رئیس‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف شده‌اند تا برای‌ تامین ذخایر دارویی اقدام کنند.

البته نگرانی‌هایی در خصوص کیفیت اقلام دارویی در سال‌های گذشته وجود داشت و برای اینکه امسال با چنین مشکلی مواجه نشویم، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به صورت مستمر روی پروسه واردات اقلام دارویی نظارت خواهد داشت تا از کیفیت اقلام وارداتی اطمینان پیدا کنیم.

 بنابراین برای پیشگیری از بحران دارو نیاز است که ارگان‌های مسئول در این حوزه اقدامات لازم را بموقع عملی کنند تا در روزهای سرد سال شهروندان با مشکل کمبود اقلامی مانند سرم و آنتی‌بیوتیک مواجه نشوند.

[ad_2]
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

عکس | قدس شریف در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد و دنیای اسلام آزادی فلسطین را جشن خواهد گرفت

[ad_1] حساب ایکس (توییتر) Khamenei.ir دقایقی پیش جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب را به زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *