نصب بدافزار در قالب فیلترشکن توسط مجرمان سایبری

ad1

به گزارش جام جم آنلاین، سرهنگ داود معظمی گودرزی گفت: تازه‌ترین آمار‌ها از ماموریت‌های پلیس فتا نشان می‌دهد که بیش از ۹۰ درصد پرونده‌ های جرایم سایبری در تهران کشف شده و در حوزه جرایم اقتصادی در سال جاری بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان از اموال مردم که به روش‌هایی نظیر برداشت غیر مجاز، بازار‌های آنلاین، کلاهبرداری‌های تلفنی، ارز‌های دیجیتال، اسکیمر و… از مردم به سرقت رفته بود مورد رسیدگی قرار گرفته و به آنان بازگردانده شده است.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه یکی از پیشگامان اطلاع رسانی و آگاه سازی حوزه جرایم سایبری پلیس فتا است، گفت: تکنولوژی با سرعت فراوان رشد کرده و ضریب نفوذ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و همینطور خدمات بانکداری‌های نوین افزایش یافته، اما سواد سایبری متناسب با آن رشد نکرده است. اغلب افرادی که طعمه مجرمان سایبری شده‌اند علم و اطلاع کافی در این حوزه نداشته‌اند و پلیس فتا به دنبال افزایش همین علم و آگاهی در میان شهروندان است.

سرهنگ معظمی گودرزی با بیان اینکه در همین راستا نیز پلیس فتا در خصوص انواع کلاهبرداری‌ های سایبری اطلاع‌رسانی کرده است، گفت: همچنین پیامک‌های آگاهی بخش برای مردم ارسال شده و رسانه‌ها نیز در این مدت با پلیس فتا همراه بودند.

وی با اشاره به اینکه یکی از کلاهبرداری‌های مرسوم، برداشت از حساب‌های بانکی است، گفت: در گذشته این برداشت‌ها عموما در قالب فیشینگ انجام می‌شد. همکاری و تعامل تنگاتنگ با بانک مرکزی در حوزه قضایی صورت گرفت و رمز‌های پویا به عنوان اقدامی پیشگیرانه راه اندازی شد که برای مدتی بسیار پاسخگو بود تا اینکه بدافزار‌ها گسترده شدند. این بدافزار‌ها از طریق لینک‌های آلوده طعمه‌های خود را شکار می‌کنند و از طریق شماره‌های ناشناس برای هموطنان ارسال می‌گردد، راهکار مقابله با آن نیز بار‌ها گفته شده و باز هم تکرار می‌کنم که شهروندان باید از لمس لینک‌ها ناشناس و بازکردن آن‌ها پرهیز کنند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با تاکید بر اینکه هیچ سازمان حاکمیتی برای هیچ فردی از شماره شخصی پیام نمی‌فرستد، گفت: کلاهبرداران سایبری پیام‌های حاوی بدافزار خود را متناسب با نیاز‌های جامعه تنظیم کرده و سعی در تطمیع و ترغیب طعمه خود دارند. اگر به هر دلیلی پیامی حاوی لینک برای شهروندان ارسال شد باید در وهله اول به سرشماره توجه گردد. در صورتیکه پیام بدون سرشماره تایید شده و از طریق شماره‌های شخصی بود؛ به سرعت باید این پیام بدون ورود به لینک پاک گردد. سهام عدالت، هدفمندی یارانه‌ها و … از جمله مورد از این پیامک‌های حاوی بدافزار هستند که توسط مجرمان سایبری ارسال می‌گردد.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ درباره کلاهبرداری‌های اسکیمری یا کپی کردن کارت‌های بانکی نیز اظهارکرد: اغلب کلاهبرداری‌ های اسکیمری از طریق فروشنده‌های سیار و گاهی در جا‌های ثابت انجام می‌گردد. حتی المقدور باید خودمان کارت را کشیده و رمز عبور کارت را وارد کنیم. حتی اگر فروشنده کارت را کشید باید خودمان رمز عبور را وارد کنیم. به فروشگاه‌ها تاکید شده دستگاه‌هایی استفاده کنند که مشتری خودش رمز عبور را وارد کند.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از فیلترشکن‌ها توصیه نمی‌گردد، گفت: بسیاری از مجرمان سایبری بدافزار‌های خود را در قالب فیلترشکن روی گوشی شما نصب می‌کنند و حتی حریم خصوصی کاربر را هم نقض می‌کند و به محتوای گوشی دسترسی خواهند داشت.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

صدای سفارشی بسازید!

Voicemod برنامه‌ شبیه‌سازی صدا با هوش‌مصنوعی است که محبوبیت بسیار بالایی بین گیمرها و استریمرها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *