کامپیوتری که روشن نمی‌گردد را چگونه درست کنیم؟

[ad_1]

این مقاله هم برای افزایش دانش و اطلاعات عمومی مفید است و هم برای افرادی که با خرابی و خاموش شدن سیستم خود روبه‌رو می‌‌شوند. افرادی که با خرابی و روشن نشدن سیستم خود مواجه هستند و این مقاله را می‌خوانند در اتلاف وقت، هزینه تعمیرات سیستم، هزینه بک آپ از اطلاعات، بررسی انتخاب یک مرکز سرویس معتبر و … صرفه جویی می‌کنند و با هزینه خیلی کمتر و در اسرع وقت، خود مشکل سیستم شان را برطرف می‌کنند. با بررسی این موارد می‌توان به دلایل خرابی و روشن نشدن سیستم پی برد.

بررسی اتصالات و محافظ برق کامپیوتر

باید ابتدا سالم بودن و اتصال دو شاخه به پریز برق یا قطع نبودن برق را مورد بررسی قرار داد و از سالم بودن آنها اطمینان داشت. در صورت وصل بودن سیستم به یک محافظ برق و یا منبع یو پی اس باید آن را مورد بررسی قرار داد. در مواردی که محافظ برق روی زمین قرار دارد احتمال خاموش شدن آن توسط کودک یا حیوانات خانگی وجود دارد، پس باید محافظ برق را در جایی دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار داد. زیرا علاوه بر مشکل روشن نشدن سیستم خطر برق گرفتگی نیز وجود دارد. در مواردی ممکن است دکمه پاور محافظ برق دچار مشکل شده باشد و نتواند در حالت روشن قرار بگیرد یا حتی محافظ برق به دلیل قطع و وصل شدن برق، تمام شدن عمر مفید محافظ برق، جذب‌کردن ولتاژ بالا و… سوخته باشد. اگر محافظ بوی بد داشته یا سر و صدای زیادی دارد از علائم خرابی و ایجاد مشکل برای محافظ است. پس به این علائم باید توجه کرد و قبل از این که دچار مشکل سوختگی گردد تعمیر یا تعویض گردد.

تست کردن کابل پاور

برای این که سالم بودن کابل پاور را تست کنید باید آن را با کابل دیگر تعویض کرد یا در صورت در دسترس نبودن کابل باید از خم و له نبودن کابل اطمینان پیدا کرد.

گردگیری سیستم

به مرور زمان گرد و غبار وارد کیس می‌گردد و روی سطح قطعات سخت‌افزاری می‌نشیند. نشستن گرد و غبار بر روی پردازنده، فن سی پی یو و خنک کننده مستقیم بر روی آنها تأثیر می‌گذارد و باعث ضعیف عمل کردن و بعد اختلال در آنها می‌گردد. برای تمیز کردن قطعات سخت‌افزاری سیستم می‌توان از بلور یا دستمال تمیز استفاده کرد. بلور وسیله‌ ای است که برای بادگیری قطعات الکترونیکی و تابلوهای برق استفاده می‌گردد و شکل ظاهری آن مانند سشوار بوده اما میزان باد تولیدی توسط آن بیشتر است.

بررسی باتری CMOS

باتری CMOS بر روی مادربورد قرار دارد و از تراشه‌های نیمه هادی است که وظیفه ذخیره اطلاعاتی نظیر ساعت، تاریخ، تنظیمات سخت‌افزاری و … را دارد. در زمان خاموش بودن سیستم این تراشه همچنان به کمک باتری مادربورد مشغول فعالیت است. خرابی یا پایان عمر مفید باتری CMOS یکی دیگر از موارد روشن نشدن سیستم است.

تست کردن رم

تست کردن رم مستلزم دانش در خصوص آن است. برای به دست آوردن اطلاعات کافی می‌توان از مقاله‌هایی که در مورد رم تهیه شده است استفاده کرد. اما از ساده ترین راه‌‌ها می‌توان به خارج کردن رم از اسلات اشاره کرد. به طوری که رم را خارج کرده و دوباره در جای خود گذاشت. یا اگر بیشتر از یک رم در اسلات وجود دارد می‌توان همه آنها را خارج کرده و فقط با یک رم سیستم را روشن کرد.

متصل نبودن دکمه پاور به مادربرد

این گزینه زیاد رایج نیست و به ندرت اتفاق می‌افتد اما باید همه گزینه‌های احتمالی را در نظر گرفت و آنها را بررسی کرد. دکمه پاور به وسیله دو سیم قرمز و مشکی به مادربرد وصل می‌گردد. ممکن است سیم‌‌ها به طور ایمن به مادربرد وصل نشده باشد و در نتیجه دکمه پاور کار نمی کند و برای روشن شدن سیستم کد دستوری را صادر نمی کند. اگر مشکل از دکمه پاور بود، می‌توان به جای آن از دکمه ریست استفاده کرد. ممکن است با فشار دادن دکمه ریست سیستم روشن گردد.

بررسی مانیتور

بررسی کردن مانیتور از دیگر مواردی است که حتما باید چک گردد و از سالم بودن و اتصال درست آن اطمینان حاصل کرد. زیرا مواردی بوده که زمان روشن کردن سیستم، کیس روشن شده ولی مانیتور روشن نمی گردد و بسیاری بر این باورند که مشکل روشن نشدن از کیس است. در این مواقع باید کابل‌های پشت مانیتور را خارج و دوباره وصل کرد. خواندن مقاله‌های مربوط به مانیتور نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

بررسی آلوده نبودن سیستم به ویروس

کرم‌های کامپیوتری که به آنها ویروس نیز گفته می‌گردد یک اتفاق بد برای سیستم‌‌هاست. ویروس بدون اطلاع وارد سیستم افراد می‌گردد و آنها را با مشکلات مختلفی مواجه می‌کند.
ویروس‌‌ها برنامه‌های مخربی هستند که با ورودشان به سیستم باعث هنگ کردن، اختلال در شبکه، کند شدن، خاموش شدن آن و… می‌شوند. این برنامه‌های مخرب به صورت خودکار از خودشان نسخه کپی کرده و در سطح سیستم پخش می‌کنند و باعث ایجاد مشکلات جدی می‌شوند.
اگر یک یا دو تا نسخه از ویروس را کاربر در سیستم خود دیده باشد می‌توان به راحتی حدس زد که مشکل سیستم، آلوده شدن به ویروس است. در این صورت باید برنامه دیسک نجات را برای رهایی از شر ویروس‌‌ها از اینترنت دانلود کرده و از آن روی سی دی یا فلش مموری کپی کرده و با وصل کردن، آن را در سیستم اجرا کرد.
به این روش ویروس کشی می‌گویند و دیگر خطری سیستم را تهدید نمی کند. همچنین مقاله‌های مربوط به ویروس‌های سیستم یا مقاله مقابله با کرم‌های کامپیوتری می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

خراب بودن درایوها

درایو‌های خراب باعث روشن نشدن کامپیوتر می‌گردد. حتی اگر یکی از درایوها خراب باشد. حالت سیف مود برای بررسی و رفع این مشکل کاربرد دارد. بعد از این‌که فرد به حالت سیف مود وارد شد باید تمام برنامه‌های تازه نصب شده را حذف و برای روشن شدن سیستم دوباره اقدام کند.

موارد گفته شده از دلایل روشن نشدن سیستم است که باید آنها را بررسی کرد. همه این کارها را می‌توان به یک مرکز تعمیر معتبر سیستم نیز واگذار کرد. امیدواریم با این مطالب به کاربر کمک هرچند کوچکی کرده باشیم و بتواند خود مشکل روشن نشدن سیستم را حل کند. شرایط ایجاب می‌کند که در مورد روشن شدن و سریع خاموش شدن سیستم نیز توضیح دهیم اما به دلیل کمبود وقت آنها را به طور مختصر بیان می‌کنیم.

وقتی سیستم روشن سیستم خواهد شد اما سریع خاموش می‌گردد، صدای بوق آن نباید نادیده گرفته گردد. کوتاه و بلند بودن صدای بوق و تعداد آن می‌تواند تأثیر خوبی برای درک مشکل داشته باشد.
هرمنبع تغذیه باید ولتاژش مطابق با ولتاژ صحیح کشوری باشد. اگر منبع تغذیه تنظیم نباشد باعث خاموش نشدن سیستم می‌گردد و ولتاژ نادرست هم باعث خاموشی سیستم خواهد شد.
کار کردن زیاد با سیستم و گرمای بیش از حد روی فن سی پی‌ یو تأثیر گذاشته و بعد از روشن شدن سیستم باعث خاموشی آن می‌گردد. تعطیل کردن کار با سیستم از راه‌هایی است که به سیستم استراحت دهد و خنک می‌گردد. 
سی پی یو ممکن است که شل شده باشد. باید آن را خارج کرده و دوباره نصب کرد.
ریست کردن تمام قطعات یعنی همه کابل‌‌ها و داده‌های داخلی مانند کیبورد، ماژول‌های حافظه و… را خارج کرده و دوباره وصل کرد.

[ad_2]
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

عکس | قدس شریف در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد و دنیای اسلام آزادی فلسطین را جشن خواهد گرفت

[ad_1] حساب ایکس (توییتر) Khamenei.ir دقایقی پیش جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب را به زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *