گذار پاراوزنه‌برداری از سوگ تا سرود

[ad_1]

تیم‌ملی مردان کشورمان به سرمربیگری حسین توکلی در دو دوره پیشین این رقابت‌ها -نورسلطان ۲۰۱۹ و تفلیس ۲۰۲۱- بر سکوی نخست جهان ایستاده است. اما پاراوزنه‌برداری ایران در دوران گذار خود به سر می‌برد و شاید آغاز غیررسمی آن، به کمی قبل‌تر از پنج سال اخیر و پس از پارالمپیک ۲۰۱۶ بازمی‌گردد. تقریبا از همان وقت‌ها کارشناسان اتفاق نظر داشته‌اند که این تیم می‌بایست جوان گردد و کم‌کم رفت و آمدها در ترکیب ملی‌پوشان و کادر فنی هم شروع شد. اما گذار رسمی حدودا از ۲۰۱۹ (حوالی ۱۳۹۷) شروع شد، سالی که ماجراهای غیرمنتظره و اتفاقات بی‌بازگشتی را در تاریخ ثبت کرد. از نخستین تلاش‌های رسمی شکل‌گیری پاراوزنه‌برداری زنان تا دعوت سرمربی جدید مردان از خانواده المپیک و رویدادهای مهمی که در ادامه به آن اشاره می‌گردد:

۲۰۱۹
 کیش و مات
اگر با دوپينگ و ماجراهای پیچیده آن،۲۰۰۶سال بد وزنه‌برداری ایران به حساب می‌آید، ۲۰۱۹ هم سالی بود که پاراوزنه‌برداری را مات کرد! چه کسی فکرش را می‌کرد نورسلطان، آخرین صحنه‌ای باشد که قهرمان بلامنازع فوق‌سنگین پارالمپیک و جهان در آن وزنه می‌زند و بر سکوی قهرمانی‌ آن می‌ایستد! از ۲۰۱۹ تا همیشه، این نام در تاریخ ماندگار شد. چه افتخار اندوهناکی نصیب قزاق‌ها شد، وقتی چند ماه بعد مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۹ قزاقستان سیامند رحمان در اوج جوانی، با رکوردهای دست‌نیافتنی‌ و یک دنیا آرزو چشم از دنیا فروبست تا یک جای خالی در دل‌ها به یادگار بماند. از دیگر عجایب این سال، جهانی بود که کرونا آن را زیر و رو کرد. تعویق یک ‌ساله بازی‌های پارالمپیک، تغییرات کادر فنی پاراوزنه‌برداری پیش از توکیو و آن جای خالی بزرگ… 

۲۰۲۰
حساب و کتاب
بازگشت تیم ۱۰ نفره ایران از پارالمپیک توکیو تنها با یک مدال طلا (۳نقره و یک برنز)، افزایش نارضایتی‌ها، اندوه سنگین مثبت ۱۰۷ کیلوگرم، طلای مسجل از دست‌رفته‌ ایران و رکوردهای غیرقابل تکرار و فاصله اندک ایران تا مسابقات گرجستان…  پاراوزنه‌برداری ایران می‌بایست فکری به حال خودش می‌کرد.

۲۰۲۱
امید
فراخوان دوباره حسین توکلی، برنامه ریکاوری کوتاه مدت و سرعتی آقای سرمربی و همکارانش در رقابت‌های قهرمانی جهان گرجستان نتیجه می‌دهد. جوان‌ترها به ترکیب با تجربه‌ها اضافه ‌و چهره‌های جدید در پاراوزنه‌برداری دیده می‌شوند. تفلیس ۲۰۲۱ و طلا و نقره امیدبخش امین‌زاده و صیادی، دوگانه ایرانی خاطره‌انگیز قهرمانی و نایب‌قهرمانی سیامند و منصور را دوباره در یادها زنده کرده و باعث دلگرمی فوق‌سنگین شده است. علی‌اکبر غریب‌شاهی که پس از سال‌ها انتظار فرصت حضور در مسابقات قهرمانی جهان را با توکلی پیدا کرد و به نقره نورسلطان رسید، دوباره به تیم‌ملی دعوت شده تا پدیده صبور ۱۰۷ کیلوگرم با حسرت حضور در پارالمپیک توکیو، قهرمان شگفتی‌ساز صحنه ۲۰۲۱ و رکورددار جهان گردد و روح تازه‌ای به کالبد پاراوزنه‌برداری ایران ببخشد. مردان ایران در این مسابقات، با سه طلا، سه نقره و یک برنز از عنوان قهرمانی خود دفاع کردند.

رفتن، رسیدن است
پاراوزنه‌برداری ایران تاکنون دو درگاه گزینشی مسابقات قهرمانی جهان۲۰۲۱ و آسیا-اقیانوسیه۲۰۲۲ را در گرجستان و کره‌جنوبی با قهرمانی و پرقدرت پشت سر گذاشته‌ و پس از عبور از رویداد ۲۰۲۳دوبی، فقط یک گام با بازی‌های پارالمپیک پاریس فاصله خواهند داشت.

ترکیب تیم پارا وزنه‌برداری مردان ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۳ دبی:‌
محسن بختیار(۵۹)، امیر جعفری و علی سیفی(۶۵)، روح‌ا…رستمی(۸۰)،سید‌حامد صلحی‌پور(۹۷)،علی‌اکبر غریب‌شاهی(۱۰۷)، سامان رضی (۱۰۷)، احمد امین‌زاده و مهدی صیادی (۱۰۷+)

[ad_2]
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

عکس | قدس شریف در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد و دنیای اسلام آزادی فلسطین را جشن خواهد گرفت

[ad_1] حساب ایکس (توییتر) Khamenei.ir دقایقی پیش جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب را به زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *