اسرائیل چرا در جنگ غزه شکست خورد؟

ad1

به گزارش جام جم آنلاین، حملات موشکی از نوار غزه به اراضی اشغالی در کل پیامی به اسرائیل می‌فرستد که هدف آن‌ها در ریشه‌کن کردن حماس نه تنها عملیاتی نبوده بلکه در حال شکست هم است. اگر حماس هنوز بتواند موشک شلیک کند و همچنان به سربازان حمله کند، در اینصورت باید گفت که اسرائیل در هدف اعلامی برای نابودی حماس شکست خورده است.

این همان چیزی است که سازمان‌های اطلاعاتی غربی نیز به آن اذعان دلدند و هفته گذشته در گزارشی گفته‌اند، اسرائیل به هدف خود برای ریشه‌کن کردن حماس حتی نزدیک هم نیست.

یکی دیگر از وعده‌های اسرائیل نابودی شبکه تونل گسترده حماس بود که به شکل مجموعه‌ای زیرزمینی وجود دارد. به گفته اورن زیو، مفسر اسرائیلی و روزنامه نگار نشریه‌ای مستقر در تل آویو، تاکنون اسرائیل نتوانسته مانع حرکت نیرو‌های حماس در زیرزمین گردد. او در این باره به الجزیره گفته: اسرائیل تصویر کاملی از اینکه تونل‌ها از کجا و چگونه به هم متصل می‌شوند، ندارد.

اخیرا صهیونیست‌ها اعلام کردند که این تونل‌ها بسیار طولانی‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کردند.

حماس از این تونل‌ها برای راه‌های دیگری از جمله کمین کردن برای دستگیری نیرو‌های اسرائیلی و پنهان کردن بسیاری از ۲۴۰ اسیری که نیروهایش در هفتم اکتبر به اسارت گرفتند، استفاده کرده است.

برخی از اسیران در ازای اسرای فلسطینی در جریان توقف کوتاه مدت جنگ در ماه نوامبر آزاد شدند. اسرائیل معتقد است که حدود ۱۰۰ اسیر در داخل تونل‌ها باقی مانده اند و تخمین می‌زند که ۲۵ نفر در اسارت کشته شده اند، احتمالاً در نتیجه بمباران سنگین و بی رویه خود در نوار غزه.

این همان چیزی است که خشم خانواده اسرا را برانگیخته و آن‌ها نتانیاهو را متهم می‌کنند حاضر است برای حفظ موقعیت خود در جنگ، جان عزیزانشان را به خطر بیندازد.

جدا از مسئله تداوم بحران در حوزه اسارت اسرائیلی‌های در اختیار حماس، این غیرنظامیان اسرائیلی بودند که بار عمده اهداف جنگی غیرواقعی و غیرواقعی اسرائیل را متحمل شده اند.

به گفته وزارت بهداشت غزه، اسرائیل مدعی است از مجموع بیش از ۲۵ هزار فلسطینی شهید شده در این منطقه، ۹۰۰۰ مبارز حماس را به شهادت رسانده است. گمان می‌رود ۷۰ درصد قربانیان زن و کودک باشند. کارشناس همکار با شورای روابط خارجی اروپا گفته، احساس من این است که اسرائیل با هر مردی که در غزه زندگی می‌کند مانند عضوی از حماس رفتار می‌کند. اسرائیلی‌ها می‌گویند که ۹ هزار عضو حماس را در این جنگ کشته اند که البته من در این رقم تردید دارم، اما حتی اگر این عدد را دقیق فرض کنیم، باز هم اکثریت قریب به اتفاق نیرو‌های حماس زنده و آماده برای جنگ هستند. 

بر اساس گزارش سیا، حماس تنها در غزه حدود ۳۵هزار نیرو دارد. این نشان می‌دهد که هنوز تعداد زیادی مبارز در غزه هستند که از عملیات نظامی اسرائیل پیشی خواهند گرفت.

در حالی که تحلیلگران موافق بودند که حماس «ریشه‌کن نمی‌گردد»، اما اذعان داشتند که توانایی‌های نظامی این گروه کاهش یافته و خطر کاهش بیشتر وجود دارد. البته این اتفاق نظر هم در بین آن‌ها وجود داشت که تاکتیک‌های جنگی اسرائیل در نهایت حماس را جسور می‌کند نه نابود.

در مجموع، رای دادگاه لاهه درباره اسرائیل نشان می‌دهد که جهان موافق ادامه کشتار مردم فلسطین به بهانه نابودی حماس نیست و اسرائیل مشروعیت کافی برای ادامه جنگ را از دست داده، بی‌آنکه نه حماس را نبود کند، نه تونل‌های حماس را به‌کلی تخریب کند و نه حتی بتواند اسرایش را به تمامی آزاد کرده باشد.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *