افراد بالای ۱۲ سال در هوای آلوده مکمل ویتامین D مصرف کنند

ad1

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر احمد اسماعیل‌زاده با تاکید براینکه استفاده از مواد غذایی کاهنده التهاب یکی از راهکار‌های بسیار مناسب مقابله با آلودگی هواست، عنوان کرد: ویتامین D را «ویتامین آفتاب» می‌نامند، زیرا در اثر نور خورشید بر روی پوست تولید می‌گردد. با این حال، ویتامین D تنها زمانی تولید می‌گردد که نور خورشید به آستانه خاصی از شدت برسد.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این که آفتاب در روز‌های تابستان ایده آل است، ولی نور ضعیف زمستان از طریق پوشش ابری ایده آل نیست، گفت: علاوه بر پوشش ابر، آلودگی هوا نیز یک عامل خطر فزاینده برای وضعیت کمبود ویتامین D است. آلاینده‌های هوا مانند ذرات معلق در هوا میزان نور خورشید را کاهش می‌دهند و در نتیجه میزان تولید ویتامین D در پوست کاهش می‌یابد.

وی شیوع کمبود ویتامین D در افراد جامعه را مورد اشاره قرار داد و افزود: با توجه به این که این افراد باید برای برطرف کردن کمبود این ویتامین، مکمل ویتامین D مصرف کنند، در شرایط آلودگی هوا نیز بر مصرف این مکمل تاکید می‌گردد؛ بنابراین حتما تمامی افراد بالای ۱۲ سال باید ماهانه یک مکمل ویتامین دی پنجاه هزار واحدی مصرف کنند.

اسماعیل زاده با بیان اینکه ویتامین C، یک ویتامین محلول در آب، یک ماده آنتی اکسیدانی است و به طور گسترده در سراسر بدن از جمله مایع پوشش خارج سلولی ریه پخش می‌گردد، اظهار کرد: این ویتامین یک عامل کاهش دهنده رادیکال‌های آزاد ناشی از استرس اکسیداتیو است. در واقع این ویتامین از طریق از بین بردن انواع رادیکال‌های آزاد و اکسیدان‌ها، در شرایط آلودگی هوا می‌تواند بدن به خصوص ریه‌ها را در برابر مضرات ذرات معلق در هوا حفظ کند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مصرف ویتامین C در دز‌های بالاتر از راه مکمل‌ها می‌تواند برای سلامت افراد عوارضی را به همراه داشته باشد، گفت: توصیه می‌گردد برای تامین این ماده مغذی، بیشتر از گروه‌های غذایی حاوی آن به جای مکمل‌ها استفاده گردد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی اضافه کرد: بهتر است هر روز از میوه و سبزیجات غنی از ویتامین C مثل پرتقال، لیمو ترش، نارنگی، نارنج و گوجه فرنگی در رژیم غذایی روزانه خود مصرف کنید.

اسماعیل‌زاده با تاکید بر اینکه آلودگی هوا می‌تواند باعث ایجاد التهاب در بدن گردد، گفت: آلوگی هوا می‌تواند با ایجاد شرایط اکسیداتیو محیط التهابی در بدن ایجاد کند که این امر می‌تواند زمینه ساز بیماری‌های مختلف باشد.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *