افراد دیابتی در آینده، فقط سالی سه بار دارو تزریق خواهند کرد

ad1

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه خبری فناوری نانو، مهندسان دانشگاه استنفورد یک سیستم تحویل داروی هیدروژلی ارائه کرده‌اند که تزریق روزانه یا هفتگی داروهای دیابت و داروهای کنترل وزن مانند Ozempic ،Mounjaro ،Trulicity ،Victoza را به یک تزریق هر چهار ماه یک بار تبدیل می‌کند.

محققان معتقدند که چنین سیستمی، مدیریت دیابت و وزن را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد، انطباق دارو را بهبود بخشیده و به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند تا نتایج سلامت طولانی مدت را تجربه کنند.

نیم‌میلیارد نفر در جهان از بیماری دیابت رنج می‌برند که از این میان ۱۳۰ میلیون نفر در آمریکا زندگی می‌کنند که درمان آنها ۴۰۰ میلیارد دلار هزینه به دنبال دارد. پپتید شبیه گلوکاگون ۱ (GLP-1) به‌عنوان یک داروی معجزه آسا شناخته می‌گردد که عوراض کمی دارد. این گروه از هیدروژل برای رهایش آهسته این دارو استفاده کردند.

راز این هیدروژل در خصوصیات فیزیکی منحصر به‌فرد آن است. هیدروژل‌ها چیز جدیدی نیستند، به‌عنوان مثال بسیاری از افراد لنزهای تماسی ساخته شده از هیدروژل استفاده می‌کنند. هیدروژل از زنجیره‌های پلیمری و نانوذرات که مولکول‌های دارویی را نگه می‌دارند تشکیل شده که با گسیخته شدن این زنجیره،  محتویات دارویی آن آزاد می‌گردد.

اریک اپل از محققان این پروژه می‌گوید: «هیدروژل ما طی چند ماه مانند حل شدن حبه قند در آب، حل می‌گردد و ترکیبات آن مولکول به مولکول آزاد می‌گردد.»

این هیدروژل جدید، که از لحاظ فنی به‌عنوان هیدروژل پلیمر-نانوذره (PNP) شناخته می‌گردد به راحتی با سرنگ‌های رایج تزریق می‌گردد و به مدت چهار ماه در بدن دوام خواهد داشت و در این زمان داروی GLP-۱ را به آرامی وارد بدن می‌کند.

این ژل در ابعاد کوچک در بدن قرار داده می‌گردد که برای بیمار مشکلی ایجاد نشود و حس ناخوشایندی نداشته باشد و به اندازه کافی هم ترکیبات دارویی داشته باشد که بتواند برای چهار ماه رهایش را انجام دهد.

این گروه تاکنون این تیم سیستم جدید تحویل دارو را در موش‌های آزمایشگاهی با موفقیت بالا آزمایش کرده است. در موش صحرایی، یک تزریق واحد از این درمان مبتنی بر هیدروژل باعث بهبود مدیریت قند خون و وزن در مقایسه با تزریق روزانه یک داروی تجاری پیشرو می‌گردد. این سیستم تحویل دارو می‌تواند در سایر داروها و سایر شرایط نیز اعمال گردد.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *