دبیر اولین رویداد نمادیران از صادرات محصولات دانش‌بنیان حوزه کشاورزی به ۳۰ کشور خبر داد.

[ad_1]

راه‌اندازی اتاق‌های عمل کاملا ایرانی 
با افتتاح نمایشگاه تجهیزات پزشکی در پارک فناوری پردیس، اولین اتاق عمل و بخش ICU و NICU و امکان راه اندازی اتاق‌های عمل کاملا ایرانی در بیمارستان های کشور فراهم شد به گزارش ایسنا، با همت چند شرکت مستقر در پارک علم و فناوری پردیس دستگاه‌های اتاق عمل،ICU و NICU، دستگاه ونتیلاتور، دستگاه همودیالیز و دستگاه الکتروکاردیوگراف و شتاب دهنده خطی پزشکی کاملا بومی و ایرانی به تولید رسید. با استفاده از این تجهیزات می توان در بیمارستان‌های کشور، اتاق های عمل، بخش های ICUو NICU  کاملا ایرانی راه اندازی کرد.

نتایج امیدوارکننده نانوذرات در تخریب سلول‌های سرطانی
نتایج تحقیقات محققان نشان می‌دهد کپسوله‌سازی داروی شیمی‌درمانی با آلبومین سرم گاوی موجب می‌گردد در هنگام رسیدن به سلول‌های هدف، به صورت کنترل‌شده آزاد شوند و دارو مستقیم به سلول‌های سرطانی برسد.  به گزارش ایسنا، پیشرفت‌های اخیر در فناوری نانو راه‌های جدیدی را در زمینه درمان هدفمند سرطان باز کرده است. یکی از این پیشرفت‌ها طراحی و ساخت نوعی نانوذرات پروتئینی است که از آلبومین سرم گاوی (BSA) به دست آمده است. این نانوذرات با نوعی داروی شیمی‌درمانی موسوم به EVO پر می‌شوند تا به عنوان دارو برای مقابله با سرطان استفاده گردد.  این کپسوله‌سازی داروی شیمی‌درمانی با استفاده از نانوذرات پروتئینی موجب افزایش اثربخشی داروی شیمی‌درمانی می‌گردد. نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که این ساختار در محیط آزمایشگاهی روی سلول‌های سرطان پستان اثرگذاری قابل قبولی داشته است.

GPS‌های نقشهبرداری دریایی برای موقعیتیابی دقیق شناورها 
فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان، GPSهای دقیق نقشه‌برداری دریایی را به تولید رساندند که به گفته آنها این ابزار می‌تواند در مقیاس سانتی‌متر، موقعیت‌یابی و با دقت یک دهم درجه جهت را نسبت به شمال تعیین کند. حسین سحابی روشن، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که از ۱۴ سال قبل تولید در زمینه گیرنده‌های GPS دقیق نقشه‌برداری و ناوبری دریایی را در دستور کار قرار دادیم، گفت: محصول جدید ما در حوزه نقشه‌برداری دریایی و ناوبری دریایی است.

رونمایی از سامانه مدیریت هوشمند ترافیک شهری 
سامانه مدیریت هوشمند ترافیک شهری که به همت محققان دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده، اطلاعات ترافیکی را با حجم و سرعت بسیار بالا از حسگرها و دوربین‌های سطح شهر جمع‌آوری و با استفاده از روش‌های نوین و ابداعی تحلیل کلان داده پردازش می‌کند. این سامانه شامل حسگرهای نصب شده در شهر، سامانه مدیریت و تحلیل داده‌های ترافیکی و سامانه تحلیل رخدادهای ترافیکی با استفاده از هوش مصنوعی است که تمامی مراحل تحقیق و تولید آن توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است.با استفاده از این سامانه مدیران شهرداری‌ها و کنترل ترافیک شهرهای مختلف دید جامع‌تری به ترافیک شهری به‌دست می‌آورند و می‌توانند در یک نگاه از وضعیت کلی ترافیک شهر، وضعیت تجهیزات نصب شده، وضعیت کلی پارک حاشیه‌ای و پیش‌بینی‌های ترافیکی آگاه شوند.

ربات تک‌چرخی که می‌تواند آینده حمل و نقل باشد
ربات عجیبی موسوم به «رینگ‌بات»(Ringbot) یک ‌ربات تک‌چرخ است که می‌تواند غلت بزند و با ۲ پایه کوچک تعادل خود را برقرار کند. این ربات نه تنها می‌تواند به صورت خودران حرکت کند، بلکه می‌تواند تعادل خود را حفظ کند و با استفاده از پاهایش خود را بچرخاند و در صورت افتادن از جای خود بلند گردد. به گزارش ایسنا، پژوهشگران آزمایشگاه ماشین هوش جنبشی(KIM) در دانشگاه ایلی‌نوی اربانا شمپین، نمونه اولیه ربات تک‌چرخی به نام Ringbot را توسعه داده‌اند که می‌تواند با حفظ تعادل خود با پاهای کوچکش غلت بزند و حرکت کند. دنیای علم و تخیل همیشه ما را به سوی آینده‌ای سوق داده است که در آن دانشمندان و مهندسان با هم کار می‌کنند تا روزی غیرممکن‌های دیروز را به واقعیت‌های امروزی تبدیل کنند.

ربات انسان‌نمای «مجیک‌لب» خانه‌داری می‌کند
ربات انسان‌نمای مجیک‌بات به درجه‌ای از پیشرفت رسیده است که می‌تواند یک مارشمالو را برشته کند، لباس‌ها را تا کند.  استارت‌آپ «مجیک‌لب»(MagicLab) که یک استارت‌آپ نوآور و متخصص در ساخت و توسعه ربات‌های انسان‌نماست، به تازگی از ویدیوی جالبی رونمایی کرده است که آخرین ساخته خود به نام «مجیک‌بات»(MagicBot) را به نمایش می‌گذارد. این ربات انسان‌نما در این ویدیو به شکل چشمگیری یک مارشمالو را کباب می‌کند، ترفندهای جادویی را اجرا می‌کند. این فیلم نشان دهنده مهارت و چابکی قابل توجه این ربات در دستکاری اشیا است.شرکت مجیک‌لب در ماه ژانویه از طراحی ربات انسان‌نمای خود پرده برداشت و آن را به عنوان یک رقیب سرسخت برای ربات چابک اطلس(Atlas) ساخته شرکت بوستون داینامیکس(Boston Dynamics) معرفی کرد و در این رونمایی تعادل و مهارت فوق‌العاده ربات خود را به نمایش گذاشت.

جدیدترین هوش مصنوعی تبدیل متن به عکس 
شرکت Stability AI محصول جدید خود موسوم‌به Stable Cascade را که سرویسی برای ساخت عکس با هوش مصنوعی است رونمایی کرده و ادعا می‌کند که سریع‌تر و قدرتمندتر از Stable Diffusion ظاهر می‌گردد. Stable Cascade قادر است با دریافت درخواست متنی کاربر، چندین تصویر را در حالت‌های متفاوتی تولید کند. این سرویس همچنین می‌تواند وضوح یک عکس آپلودشده را تا دو برابر افزایش دهد؛ به‌عنوان مثال وضوح ۱۰۲۴×۱۰۲۴ پیکسل را به ۲۰۴۸×۲۰۴۸ پیکسل می‌رساند. ابزار هوش مصنوعی جدید Stability AI در بخش ویرایش تصویر، می‌تواند بخش‌های خراب‌شده‌ای از تصویر را ترمیم یا قسمت حذف‌شده‌ای از آن را پر کند. قابلیت Canny Edge به ابزار Stable Cascade اضافه شده است که کاربران را قادر می‌سازد از روی یک طرح اولیه یا قسمتی از یک تصویر، عکس جدید و کامل‌شده‌ای را ایجاد کنند. مدل هوش مصنوعی جدید Stable Cascade برای محققان در گیت‌هاب قابل دسترسی است، اما هنوز برای استفاده‌ تجاری منتشر نشده است. این مدل امکانات بیشتری را از مدل‌های مشابهی نظیر Imagen گوگل یا ابزار Imagine with Meta متا به‌ارمغان می‌آورد. برخلاف Stable Diffusion، ابزار هوش مصنوعی Stable Cascade حاصل یک مدل زبانی بزرگ نیست، بلکه از سه مدل مختلف قدرت‌ گرفته که براساس معماری Würstchen توسعه پیدا کرده‌اند. در مرحله‌ اول، مدل Stage C، درخواست متنی را به قطعات کوچکی تقسیم می‌کند و سپس به Stage A و Stage B منتقل می‌گردد تا آن را رمزگشایی کنند. Stage C و Stage و Stage B هر یک با دو مدل مختلف منتشر خواهند شد که شامل مدل‌هایی با یک میلیارد و ۳٫۶ میلیارد پارامتر برای Stage C و ۷۰۰ میلیون و ۱٫۵ میلیارد پارامتر برای Stage B می‌شوند. سازنده توصیه می‌کند که از مدل‌های با پارامتر بیشتر استفاده گردد تا خروجی با کیفیت‌تری به‌دست آید. به لطف رویکرد ماژولار Stable Cascade، نیاز به حافظه‌ گرافیکی می‌تواند به حدود ۲۰ گیگابایت محدود گردد و درصورت استفاده از مدل‌های کوچک‌تر این مقدار کمتر می‌گردد، اما بر کیفیت نتیجه نیز تأثیر خواهد گذاشت. تقسیم درخواست به قطعات کوچک‌تر باعث فشرده‌سازی آن می‌گردد تا نیاز کمتری به رم و گرافیک داشته باشد و سریع‌تر و با کیفیت بالاتری اجرا گردد. در نمونه‌ای از درخواست ارائه‌ شده به مدل، زمان ایجاد تصویر حدود ۱۰ ثانیه طول کشید که از زمان ۲۲ ثانیه در مدل Stable Diffusion سریع‌تر بود.

رونمایی از اولین لپ تاپ کاملا شفاف دنیا 
لپ تاپ کاملا شفاف لنوو بار دیگر رؤیت شد. این محصول جنجالی احتمالا تا دو هفته دیگر رونمایی می‌گردد.ایوان بلس با انتشار پستی در شبکه‌ اجتماعی ایکس، تصویری جدید از لپ‌تاپ شفاف لنوو به‌اشتراک گذاشت. در تصویر فاش‌شده، دو لپ‌تاپ روی میز قرار دارند و لپ‌تاپ پشتی از صفحه‌ شفاف لپ‌تاپ جلویی قابل مشاهده است. نمایشگرهای شفاف فناوری کاملا جدیدی نیستند؛ تبلت سامسونگ با صفحه‌نمایش شفاف سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه CES به‌نمایش درآمده بود. همچنین قطارهای مجهز به نمایشگرهای شفاف OLED در چین و ژاپن وجود دارند پس از مدت‌ها، حالا به نظر می‌رسد شرکت‌ها آماده‌ تجاری‌سازی گسترده‌ پنل‌ شفاف هستند. در نمایشگاه CES امسال تلویزیون ال جی Signature T با بدنه‌ی شفاف معرفی شد که امسال دردسترس قرار می‌گیرد. این‌که کاربرد یک لپ‌تاپ با صفحه‌نمایش شفاف چیست و مشتریان آن چه کسانی خواهند بود را لنوو باید جواب بدهد. کاربران حتی قبل از معرفی دستگاه نگران مشکلات حریم خصوصی شده‌اند. در تصویر لو رفته از جدیدترین لپ‌ تاپ لنوو، کیبورد کاملاصاف و حساس‌به‌لمس به‌نظر می‌رسد.همچنین یک قلم در کنار یکی ازدستگاه‌ها قابل‌مشاهده است وتصویر‌زمینه‌ یکی از دستگاه‌ها به ویندوز ۱۱ ارتباط دارد.

جمنای «۱.۵» همزمان « ۷۰۰ هزار کلمه»
گوگل با رونمایی جمنای ۱٫۵ قدم روبه‌جلو محکمی در حوزه‌ی هوش مصنوعی برداشت.تقریبا دو ماه پس از رونمایی جمنای، گوگل دست‌ به معرفی نسخه‌ی جدید این مدل زبانی بزرگ (LLM) زده است. غول آمریکایی صنعت فناوری می‌گوید جمنای ۱٫۵ از امروز برای توسعه‌دهندگان و کاربران سازمانی دردسترس است و به‌زودی برای کاربران عادی نیز منتشر می‌گردد.گوگل در بیانیه‌ی مطبوعاتی جدیدش به صراحت می‌گوید جمنای قرار است به تمرکز اصلی این شرکت در حوزه‌ی ابزارهای سازمانی و دستیارهای شخصی تبدیل گردد. مدل زبانی بزرگ Gemini ۱.۵ بهبودهای پرشماری تجربه کرده است. نسخه‌ی پیشرفته‌ی این مدل زبانی با نام Gemini ۱.۵ Pro ظاهرا عملکرد هم‌سطح با Gemini Ultra دارد که به‌تازگی دردسترس قرار گرفته است. Gemini ۱.۵ Pro توانسته است در ۸۷ درصد از بنچمارک‌ها قوی‌تر از Gemini ۱.۰ Pro عمل کند.گوگل می‌گوید جمنای ۱٫۵ پرو با بهره‌گیری از تکنیکی به نام MoE ساخته شده است تا هر زمان که سؤالی از آن می‌پرسید، صرفا بخش‌هایی از کل مدل زبانی وارد عمل شوند و نیازی به درگیرکردن تمامی بخش‌ها نباشد. این رویکرد نه‌تنها باعث بهبود سرعت جمنای ۱٫۵ پرو می‌گردد بلکه هزینه‌های نگهداری آن را برای گوگل کاهش می‌دهد.

حلقه هوشمند تیتانیومی  با آلیاژ جت‌جنگنده!
حلقه هوشمند لونا در مدل‌های رز گلد و طلایی با توانایی نظارت بر سلامت بدن رونمایی شد. برند نویز حلقه هوشمند لونا را رونمایی کرد. لونا اولین حلقه‌ هوشمند این شرکت بود و معیارهای سلامت و تناسب اندام مختلف را ارائه می‌کرد. این حلقه ظاهری براق و شیک دارد.  حلقه‌ لونا با طراحی سبک و راحت، از تیتانیوم استفاده‌شده درجت‌های جنگنده برای جلوگیری از خوردگی و خراش ساخته شده است.مدل‌ اولیه دررنگ‌ خاکستری متالیک عرضه شد واکنون در دوگزینه‌ رنگی صورتی رزگلد و طلایی نیز موجود است.

بزرگ‌ترین سوپرشارژر جهان
شرکت خودروسازی تسلا که پیشگام در توسعه خودروهای الکتریکی است، ساخت بزرگترین ایستگاه سوپرشارژ در جهان را برنامه‌ریزی کرده است و آماده می‌گردد تا تجربه شارژ را برای دارندگان خودروهای الکتریکی متحول کند. به گزارش ایسنا، کاربری به نام MarcoRP در توییتر سابق و ایکس کنونی که آن نیز متعلق به ایلان ماسک است، اخبار مربوط به برنامه‌های تسلا را به اشتراک گذاشت. به نقل از آی‌ای، براساس یک برنامه توسعه در کالیفرنیا، تسلا در حال آماده شدن برای ساخت یک ایستگاه سوپرشارژ کاملا جدید در لاست هیلز (Lost Hills)، در فاصله حدود ۲.۵ ساعتی از لس‌آنجلس است. این پروژه بلندپروازانه در شهرستان کرن (Ken)، کالیفرنیا واقع می‌گردد. این جایگاه به عنوان برترین شبکه شارژ برای دارندگان تسلا، سفرهای طولانی مدت را با برنامه ریزی برای ۱۶۴ جایگاه شارژ تسهیل می‌کند.این جایگاه‌ها به طور ویژه برای صاحبان سایبرتراک‌های آینده تسلا مناسب است. تسلا از یک ریزشبکه متشکل از باتری‌ها و پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کند تا ایستگاه سوپرشارژر را سازگارتر با محیط زیست و قابل اطمینان‌تر کند. آنها از نور خورشید برای تولید برق و ذخیره انرژی اضافی در باتری‌ها استفاده می‌کنند. این به آنها کمک می‌کند تا انرژی را به‌طور کارآمدتر مصرف کنند، میزان برق مورد نیاز خود را به یکباره کاهش دهند و شارژ را ارزان‌تر کنند. این یک راه هوشمند برای کمک به محیط زیست و اطمینان از ثابت ماندن منبع تغذیه است.در حالی که جدول زمانی دقیق برای تکمیل ایستگاه مشخص نیست، مکان ایستگاه بین شمال و جنوب کالیفرنیا یک مکان استراتژیک است و تضمین می‌کند که به عنوان یک حلقه حیاتی برای رانندگان در این مسیر پر ترافیک عمل می‌کند.

انتظار برای  رونمایی ویژه مایکروسافت
مایکروسافت تاریخ برگزاری کنفرانس سالانه‌ بیلد را اعلام کرد. احتمالا در این مراسم شاهد تمرکز ویژه بر هوش مصنوعی خواهیم بودمایکروسافت با انتشار توییتی اعلام کرد کنفرانس سالانه‌ بیلد برای توسعه‌دهندگان از ۲۱ تا ۲۳ می (یکم تا سوم خرداد) برگزار خواهد شد. در این اطلاعیه به‌روزرسانی‌های هوش مصنوعی، کوپایلت و موارد دیگر اشاره شده است. کنفرانس سالانه‌ توسعه‌دهندگان مایکروسافت در سال ۲۰۲۳ به‌صورت حضوری برگزار شد و گفته می‌گردد امسال این رویداد، هم به‌صورت حضوری در سیاتل و هم به‌صورت آنلاین برگزار می‌گردد. سال گذشته مایکروسافت تلاش‌های خود را در حوزه‌ هوش مصنوعی افزایش داد و اکنون ابزارهای مختلفی مثل Copilot Studio و Windows AI Studio را ارائه می‌دهد و جاه‌طلبی‌های روبه‌رشد این شرکت در حوزه‌ هوش مصنوعی ویندوز و سرویس مایکروسافت ۳۶۵، قطعا بار دیگر در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

[ad_2]
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

عکس | قدس شریف در اختیار مسلمانان قرار می‌گیرد و دنیای اسلام آزادی فلسطین را جشن خواهد گرفت

[ad_1] حساب ایکس (توییتر) Khamenei.ir دقایقی پیش جمله‌ای از رهبر معظم انقلاب را به زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *