فناوری که از جعل صدای شما جلوگیری می‌کند

ad1

درسایر قابلیت‌های هوش مصنوعی، از نسخه‌های جعلی صدای افراد به همراه ویدئوهای جعلی می‌توان به گونه‌ای استفاده کرد که به نظر برسد گویی یک سیاستمدار یا شخصیت مشهور چیزی را گفته که هرگز در واقعیت نگفته‌ است. علاوه بر این مواردی وجود داشته که افراد تماس‌های تلفنی دریافت کرده‌اند که در آن صدای جعلی یکی ازدوستان یا اعضای خانواده را شنیده‌اند که از آنها خواسته تا در اسرع وقت، به دلیل شرایط اضطراری، پولی برای شخص واریز کنند. علاوه براین، از صداهای جعلی می‌توان برای دور زدن سیستم‌های امنیتی تشخیص صدا استفاده کرد. اگرچه در حال حاضر فناوری‌هایی طراحی شده‌اند که تشخیص دهند آیا صداهای ظاهرا قانونی جعل عمیق هستند یا خیر. طبق گزارش‌ها، آنتی‌فیک یکی از اولین سیستم‌هایی است که از تولید چنین جعل‌هایی در وهله اول جلوگیری می‌کند. به‌طور خلاصه، این نرم‌افزار کار را با سخت‌تر کردن خواندن ویژگی‌های صوتی خاص در فایل ضبط شده صدای افراد توسط سیستم‌های هوش مصنوعی انجام می‌دهد. نینگ ژانگ(Ning Zhang)، مخترع، استادیار علوم و مهندسی رایانه در دانشگاه واشنگتن در سنت لویی می‌گوید: این ابزار از روش هوش مصنوعی مخرب استفاده می‌کند که در ابتدا بخشی از نرم‌افزارهای مجرمان سایبری بود، اما اکنون ما از آن برای دفاع در برابر آنها استفاده می‌کنیم. ما سیگنال صوتی ضبط شده را اندکی تخریب می‌کنیم به اندازه‌ای که همچنان برای شنوندگان انسانی درست به نظر برسد اما برای هوش مصنوعی کاملا متفاوت باشد.  این به آن معناست که حتی اگر یک جعل عمیق از روی یک فایل ضبط شده تغییر یافته با آنتی‌فیک ایجاد گردد، نتیجه شبیه صدای واقعی گوینده نخواهد بود. آزمایش‌های انجام‌شده تاکنون نشان داده‌اند که این فناوری بیش از ۹۵ درصد در جلوگیری از ایجاد جعل‌های عمیق مؤثر بوده است. ژانگ می‌گوید: گرچه من نمی‌دانم در آینده در حوزه فناوری تولید صدا با هوش مصنوعی چه اتفاقی رخ می‌دهد، زیرا ابزارها و قابلیت‌های جدید همیشه در حال توسعه هستند اما من فکر می‌کنم استراتژی ما برای استفاده از روش‌های رقبا علیه آنها همچنان مؤثر خواهد بود.

هشدار در استفاده  خطرناک از Chatgpt
یک جراح چشم در دانشگاه کالیاری در ایتالیا، گزارش می‌دهد که ChatGPT مجموعه‌ای از داده‌های جعلی متقاعدکننده را برای پشتیبانی از یک عمل جراحی چشم نسبت به دیگری ایجاد کرده است.
این جراح چشم گفت: GPT-۴ یک مجموعه داده جعلی از صدها بیمار را در عرض چند دقیقه ایجاد کرده و این اتفاق یک تجربه غافلگیر کننده و در عین حال ترسناک برای او بوده است. از زمانی که یک سال پیش این مدل هوش مصنوعی به دنیا معرفی شد، داستان‌های بی‌شماری از دستاوردها و پتانسیل‌های بزرگ ChatGPT وجود داشته است، اما در کنار نکات مثبت این دستاورد، مخاطراتی نیز در خصوص تولید اطلاعات اشتباه یا کاملاً نادرست وجود داشته است.
جک ویلکینسون(Jack Wilkinson)،آمارشناس زیستی‌دردانشگاه منچستر، درانگلیس می‌گوید: «به نظرمی‌رسد ایجاد مجموعه‌ای از داده‌ها که حداقل به صورت سطحی قابل قبول باشند، بسیار آسان است. خروجی GTP-۴ «برای یک چشم آموزش ندیده (افراد غیر متخصص و عادی)، مطمئناً مانند یک مجموعه داده واقعی به نظر می رسد.»
مقاله‌ای تحت عنوان «Large Language Model Advanced Data Analysis Abuse to Create a Fake Data Set in Medical Research» که در مجله چشم پزشکی JAMA منتشر شده است، تصدیق می‌کند که بررسی دقیق‌تر داده‌ها می‌تواند نشانه‌های آشکار ساخت احتمالی را نشان دهد.کارشناسان می‌گویند از آنجا که خروجی تولید شده توسط هوش مصنوعی مطالعات واقعی را آلوده می‌کند، از آن می‌توانیم در توسعه رویکردهای بهتر برای کشف تقلب هم استفاده کنیم.هدف تحقیقات مختلف در این حوزه، روشن کردن جنبه تاریک هوش مصنوعی، با نشان دادن اینکه چقدر ایجاد و دستکاری داده‌ها برای دستیابی به نتایج مغرضانه و تولید شواهد پزشکی نادرست آسان است، بیان شده است. هنوز نمی‌دانیم جامعه علمی در برابر سوء استفاده‌ها و تهدیدات احتمالی مرتبط با هوش مصنوعی چه واکنشی نشان خواهد داد.

چین نخستین «اینترنت ماهواره‌ای» را تکمیل کرد
چین راه‌اندازی اولیه نخستین اینترنت ماهواره‌ای مدار بالای خود را تکمیل کرده که انتظار می‌رود تا پایان دوره چهاردهم برنامه پنج ساله (۲۰۲۱-۲۰۲۵) این کشور سرعت از۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه فراتر رود. به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، چین راه‌اندازی اولیه نخستین اینترنت ماهواره‌ای مدار بالای خود را تکمیل کرده که انتظار می‌رود تا پایان دوره چهاردهم برنامه پنج ساله(۲۰۲۱-۲۰۲۵) این کشور سرعت از ۵۰۰گیگابیت بر ثانیه فراتر رود. به گفته شرکت ارتباطات ماهواره‌ای چین، یکی از شرکت‌های چینی(SatNet) با ماهواره‌های پرتوان، شبکه پرسرعت و خدمات دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای را برای صنایع و کاربردهایی مانند هوانوردی، ناوبری، اورژانس، انرژی و جنگل‌داری و… ارائه خواهند کرد. این شرکت چینی که تحت حمایت دولت پکن قرار دارد قصد دارد شبکه‌ای از ۱۳هزار ماهواره را در فضا فعال کند. این۱۳هزار ماهواره قرار است شبکه‌ای موسوم به Guo Wang را بسازند. طبق اعلام منابع مختلف، ساخت این منظومه ماهواره بخشی از تلاش بزرگ‌تر چین برای ایجاد جایگاه خود در بازار اینترنت‌های ماهواره‌ای است. طبق گزارش Grand Viewo Research، این بازار در سال۲۰۲۲ ارزشی معادل۸.۲۳ میلیارد دلار و در سال۲۰۳۰ ارزشی معادل ۲۲.۵۷ میلیارد دلار پیدا خواهد کرد.

بیل گیتس: به جای یک هفته با هوش مصنوعی ۳روز کار کنید!

بیل گیتس اخیرا در پادکستی درباره تهدید هوش‌مصنوعی برای مشاغل صحبت کرده و گفته ممکن است زمانی فرا برسد که نیاز نباشد انسان‌ها سخت کار کنند.
گیتس گفته: «اگر درنهایت به جامعه‌ای برسیم که در آن فقط سه روز درهفته کار کنیم، احتمالا مشکلی نیست. ممکن است دنیایی وجود داشته باشد که در آن ماشین‌ها بتوانند همه غذا‌ها و وسایل را بسازند و مردم مجبور نباشند بیش از پنج روز در یک هفته کار کنند.»
درحالی که هوش مصنوعی می‌تواند تغییرات مثبتی ایجاد کند، گیتس قبلا به خطرات هوش مصنوعی در صورت سوء‌استفاده از آن اذعان کرده بود. در ماه جولای، او یک پست وبلاگی ۳۰۰۰کلمه‌ای درباره تأثیر بالقوه هوش مصنوعی منتشر کرد.
گیتس در پست گفت: «فکر نمی‌کنم تاثیر هوش‌مصنوعی به اندازه انقلاب صنعتی چشمگیر باشد، اما مطمئنا به اندازه معرفی رایانه شخصی خواهد بود. برنامه‌های پردازش کلمه کار اداری را از بین نبردند اما آن را برای همیشه تغییر دادند. کارفرمایان و کارمندان باید خود را وفق می‌دادند و این کار را هم کردند.»
گیتس تنها کسی نیست که هفته کاری کوتاه‌تر را پیش‌بینی می‌کند. جیمی دیمون، مدیرعامل جی پی مورگان، هم گفته که نسل بعدی کارگران به دلیل هوش‌مصنوعی تنها یک هفته کاری ۳.۵روزه خواهند داشت.
دیمون در ماه اکتبر به بلومبرگ گفت: «فرزندان شما تا ۱۰۰سال عمر خواهند کرد و به دلیل فناوری سرطان نخواهند داشت و احتمالا سه روز و نیم در هفته کار خواهند کرد.»
شرکت‌هایی در آمریکا و اروپا در حال آزمایش اثربخشی یک هفته کاری چهار روزه هستند. برخی از گزارش‌‌ها از تأثیر مثبت این روش در بهبود کار و زندگی و کارایی خبر داده‌اند.

با دوربین سلفی از سلامت خود مطلع شوید!

فناوری جدید شرکت ژاپنیNEC به کاربران امکان می‌دهد تاداده‌های سلامتی خودراازطریق دوربین سلفی ارزیابی کنند. درحال‌حاضر، گوشی‌ های هوشمند زیادی وجود دارند که می‌توانند اطلاعات زیست‌سنجی(بیومتریک) را به‌نوعی اندازه‌گیری کنند. سری‌های قدیمی‌تر گوشی‌ سامسونگ به سنسورهای اختصاصی ضربان قلب مجهزند و برخی از تلفن‌های اندرویدی نیز می‌توانند ضربان قلب را ازطریق حسگر اثرانگشت یا دوربین پشتی اندازه‌گیری کنند.شرکت ژاپنی NEC به‌تازگی قابلیتی را معرفی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد وضعیت سلامتی خود را ازطریق دوربین سلفی گوشی خود پیگیری کنند. به‌گفته‌ NEC، سیستم مانیتورینگ نواحی صورت می‌تواند با تجزیه‌و‌تحلیل الگوهای چهره و وضعیت مردمک چشم کاربر، «ناهنجاری‌ها» را تشخیص دهد. این شرکت در وبسایت رسمی خود ادعا می‌کند که با تجزیه‌و‌تحلیل حرکات دقیق چشم، ناشی از انقباضات غیرارادی عضلات آن، وضعیت بدنی و روانی فرد را با دقت بیشتری می‌توان تخمین زد. ان‌ای‌سی اضافه می‌کند که این سیستم می‌تواند تنفس و اکسیژن خون و احتمالا ضربان قلب را به‌دقت ارزیابی کند و درنهایت، به شما بگوید که آیا نتایج به‌دست‌آمده طبیعی است یا غیرطبیعی. NEC ادعا می‌کند که این فناوری هنوز در مرحله‌ی تحقیق‌و‌توسعه است و بعد از سال مالی ۲۰۲۴، دردسترس خواهد بود؛ بنابراین، هنوز نمی‌تواند عرضه تجاری آن را تضمین کند. با‌این‌حال، دریافت گواهینامه نظارتی برای آن به متقاعد‌کردن کاربران کمک خواهد کرد. این اولین‌بار در سال۲۰۲۳ نیست که شرکتی ادعا می‌کند دوربین‌های سلفی می‌توانند شاخص‌های سلامت را تجزیه‌و‌تحلیل کنند. در نمایشگاه MWC ۲۰۲۳، شرکت کانادایی Nuralogix فناوری گوشی‌های هوشمند خود را به‌نمایش گذاشت که شاخص‌های سلامت و عوامل خطر بیماری‌های مختلف را نشان می‌دهد. این سیستم که تنها به ۳۰ ثانیه فیلمبرداری با دوربین سلفی نیاز دارد، برای دریافت تأییدیه به سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ارائه شده است.  

انگلیس برای مقابله با افزایش دزدی‌ها دست به دامن هوش مصنوعی می‌گردد
هوش مصنوعی مچ  دزدها را می گیرد!
درحالی که موارد دزدی از مغازه‌ها در انگلیس به شدت افزایش پیدا کرده و پلیس هم به دلیل کمبود پرسنل خود را درگیر این گونه جرائم نمی‌کند، دولت انگلیس می‌خواهد با اقدامات نظارتی بیشتر از جمله با کمک هوش مصنوعی با این اقدام مقابله کند.
به گزارش نشریه “دی سایت”، تعداد موارد دزدی از مغازه ها درانگلیس به سرعت درحال افزایش است ومجازات ها علیه مجرمان به ندرت دنبال می شوند. حالا هوش مصنوعی و تشخیص چهره برای حل این مشکل در نظر گرفته شده است.
در ادامه این مطلب آمده است: روزی مثل روزهای دیگر در سوپرمارکت انگلیسیی آسدا در لندن اتفاقی رخ‌می‌دهد. در حالی که یک مرد ۵۰ ساله در خروجی ایستاده و فحش می دهد، پرسنل امنیتی بطری‌ها را از کیف خریدش بیرون می آورند. فروشنده‌ای می‌گوید: او می‌خواست با کل این کالاها بدون پرداخت هزینه برود. چنین حوادثی هر روز در انگلیس اتفاق می افتد. در سبد خرید دزد دو بسته شکر، یک بطری روغن زیتون، کلم – و غیره وجود دارد.
مشکل اینجاست که در چنین مواردی حتی نیازی به اطلاع به پلیس وجود ندارد زیرا آنها نمی آیند. نیروهای پلیس کارکنان کافی برای پرداختن به این مسئله ندارند. با حدود ۸۵۰ سرقت در هر روز پرداختن به این مسئله می تواند به حملات بیشتر به کارکنان و مشتریان تبدیل می گردد. پلیس علاقه‌ای به پرداختن به مسئله دزدی از مغازه های زیر ۲۰۰ پوند معادل ۲۳۰ یورو ندارد، زیرا در این موارد محکومیتی وجود ندارد.
بر اساس گزارش دفتر آمار ملی انگلیس (ONS)، گزارش‌های دزدی از مغازه در سال جاری ۲۵ درصد افزایش یافته و به بیش از ۳۶۵هزار مورد رسیده است و این فقط آمار اعلام شده در انگلیس و ولز است. طبق گزارش انجمن خرده فروشی، تعداد موارد گزارش نشده هر سال هشت میلیون است. اما به گفته وزارت کشور، حتی زمانی که سرقت ها گزارش می گردد، پلیس ۵۴.۵ درصد پرونده ها را مختومه اعلام می کند زیرا نمی تواند عاملان را شناسایی کند. اتهامات فقط در ۱۴.۲درصد موارد ثبت می گردد.انجمن خرده فروشی انگلیس گزارش می دهد که یک فروشگاه زنجیره ای در ۷۳درصد از سرقت های جدی بیهوده منتظر پلیس بوده است. رئیس فروشگاه مبلمان جان لوئیس شکایت می کند: این شرایط مانند یک دعوت به دزدی است. به گفته وی تورم و بی پولی در بسیاری از خانوارها این مشکل را تشدید کرده است. بیش از ۹۰ شرکت از کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس (BRC) در ماه سپتامبر نامه‌ای به وزارت کشور انگلیس نوشتند و خواستار تشدید قوانین شدند تا در نهایت سارقان دوباره با عواقب جدی روبرو شوند. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات خرده فروشی، برخی اقلام مورد تقاضا عبارتند از: گوشت، تیغ، لوازم آرایشی، پنیر، دئودورانت، باتری، لباس، قهوه، لباس نوزاد و شیر خشک. یک مشکل روبه رشد، باندهایی هستند که در آن بیشتر زنان برای امرار معاش دزدی می کنند. به گفته مدیر یک‌فروشگاه بزرگ در انگلیس این مانند برده داری مدرن است. زنان مورد استثمار قرار می گیرند و مجبورند هر روز یک کیف دستی از Balenciaga بدزدند – به گفته وی «زنان به قدری دستمزد ضعیفی دریافت می‌کنند که گاهی اوقات مجبور می‌شوند عصرها برای سیر کردن فرزندانشان دزدی کنند. در ادامه این گزارش آمده است: از زمان همه‌گیری کرونا همچنین جوانانی نیز وجود داشته‌اند که به‌طور خودجوش ترتیبی داده‌اند تا در گروه‌هایی در TikTok ملاقات کنند و به فروشگاه‌ها حمله کنند. پس پرسنل امنیتی هیچ شانسی ندارند. جوانانی که کلاه‌هایشان را پوشانده‌اند، تا جایی که می‌توانند کفش‌های ورزشی و لوازم آرایشی را در جیب‌های خود فرو می‌کنند. قبل از آمدن پلیس می روند. سپس جوانان اقدام قهرمانانه خود را در TikTok پخش می کنند. برخی ازخرده فروشان دیگر نمی دانند چه کار کنند. در تابستان، یک صاحب کسب و کار آسیایی در منطقه پکهام لندن از دزدی مشتری عصبانی شد. با او درگیر شد، او را کتک زد. پلیس خیلی دیر آمد. به دنبال آن روزها کمپین هایی توسط ساکنان آفریقایی-انگلیسیی علیه فروشنده، که مجبور شد مغازه خود را برای مدت طولانی ببندد، دنبال شد. براساس گزارش BRC ، موج جنایت برای خرده فروشان انگلیسیی ۹۵۳ میلیون پوند در سال هزینه دارد که بیش از یک میلیارد یورو است. علاوه براین، سال گذشته این صنعت ۷۱۵میلیون پوند دراقداماتی برای جلوگیری ازسرقت سرمایه گذاری کرد: دراین راستا به ویژه در صندوق های جدید که به طور خودکار از مشتریان فیلم می گیرند، و همچنین سیستم های تشخیص چهره و هوش مصنوعی سرمایه گذاری می گردد. این مسیری است که کریس فیلپ، معاون وزیرامور امنیت انگلیس می‌خواهد در پیش بگیرد. در ماه اکتبر، او ابتکاری را برای تشویق خرده فروشان بیشتر به پیوستن به پروژه پگاسوس اعلام کرد. این یک همکاری Home Office با فروشگاه‌های‌زنجیره‌ای مانند John Lewis، Co op، M&S، Boots و Primark است. این شرکت‌ها دوربین‌هایی را نصب می‌کنند که درحین پرداخت از مشتری فیلمبرداری می‌کنند. داده‌ها به پلیس ارسال می‌گردد و آنها تصاویر را با عکس‌های مجرمان مقایسه می‌کنند. این بدان معنی است که عاملان سریعتر شناسایی می‌شوند و میزان شناسایی مجرمان افزایش می‌یابد.

اروپایی‌ها با لپ‌تاپ‌ و گوشی‌های قدیمی‌چه می‌کنند؟
یورواستات در گزارشی نوشته است که اروپایی‌ها چه بلایی بر‌سر تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات قدیمی خود می‌آورند. بیشتر آنها دستگاه‌های قدیمی خودرابازیافت می‌کنند. برخی هم اهدا وگروهی دیگرهم می‌فروشند.از هر ۵ نفر، یک نفر (۱۹درصد) در اتحادیه اروپا، رایانه رومیزی خود را در خانه نگه می‌دارد و ۱۳درصد مردم هم کامپیوترهای رومیزی قدیمی خود را بازیافت می‌کنند. ۸ درصد مردم، رایانه رومیزی خود را اهدا می‌کنند یا می‌فروشند و ۲درصد هم آنها را دور می‌اندازند. بقیه پاسخ دهندگان یا هرگز رایانه رومیزی نخریده‌اند، یا به استفاده از دستگاه‌های موجود ادامه داده‌اند یا کارهای دیگری با آنها کرده‌اند. سوئیس بیشترین سهم را در بازیافت یارانه‌های رومیزی قدیمی(۲۹درصد) دارد وجلوتر از هلند(۲۷درصد) ایستاده است. درعین حال سهم بازیافت یارانه‌های رومیزی قدیمی در فنلاند،‌ دانمارک و اتریش همگی ۲۰درصد است. هلند(۱۵درصد) ورومانی (۱۳درصد) بیشترین سهم را از افرادی داشته‌اند که رایانه رومیزی خود را به شخص دیگری اهدا کرده یا فروخته‌اند. لپ‌تاپ‌ و تبلت‌های قدیمی اروپایی‌ها عمدتا در خانه نگهداری می‌شوند که رقمی حدود ۳۳درصد را نشان می‌دهد. تنها ۱۰‌درصد از مردم اتحادیه اروپا لپ‌تاپ و تبلت قدیمی خود را بازیافت می‌کنند و ۱۱درصد، آنها را اهدا کرده یا می‌فروشند. دراین میان تنها یک درصد از آنها، لپ‌تاپ و تبلت قدیمی خود را دور انداخته‌اند. بقیه پاسخ دهندگان یا هرگز لپ تاپ یا تبلت نخریده‌اند، یا به استفاده از دستگاه‌های موجود خود ادامه داده‌ یا اقدامات دیگری با آنها انجام داده‌اند. بیشترین درصد افرادی که لپ‌تاپ یا تبلت‌های قدیمی خود را بازیافت می‌کنند، سوئدی‌ها هستند. در فنلاند و دانمارک نزدیک به ۱۸ درصد از مردم، در یونان ۱۷درصد و در کرواسی ۱۵درصد افراد لپ‌تاپ یا تبلت‌های قدیمی خود را بازیافت می‌کنند. کرواسی(۳۵درصد) و فرانسه (۱۵درصد) بیشترین سهم افرادی را گزارش داده‌اند که لپ‌تاپ یا تبلت‌های قدیمی خود را به شخص دیگری اهدا کرده یا فروخته‌اند. مقصد اصلی دستگاه‌های الکترونیک قدیمی که دیگر استفاده نمی‌گردد، خانه صاحبان آنهاست. تقریبا نیمی از مردم(۴۹درصد) تلفن همراه یا تلفن‌های هوشمند قدیمی خود را در خانه نگهداری می‌کنند. تنها ۱۰درصد از مردم دراتحادیه اروپا تلفن همراه یا تلفن‌های هوشمند قدیمی خود را بازیافت کرده‌اند. ۱۷درصد آنها، این دستگاه‌های الکترونیک خود رااهدا کرده یابه فردی خارج ازخانواده فروخته‌اند و ۲درصد، آنها را بدون بازیافت دور‌انداخته‌اند.بقیه پاسخ دهندگان یا هرگز موبایل و تلفن هوشمند نخریده‌اند یا به استفاده از دستگاه‌های موجود خود ادامه ‌داده‌اند یا کارهای دیگری با این دستگاه‌ها کرده‌اند. بالاترین نرخ افرادی را که موبایل یا تلفن هوشمند قدیمی خود را در سال ۲۰۲۲ بازیافت کرده‌اند متعلق به یونان(۱۸درصد)، اتریش(۱۷درصد) و چک(۱۵درصد) بوده است. پس از آنها، دانمارک(۱۴درصد) و چند  کشور از جمله لهستان،‌ اسپانیا، ایرلند، بلژیک و هلند در (۱۲درصد) قرار گرفته‌ است. کرواسی(۳۲ درصد) و هلند(۲۴ درصد) بیشترین سهم افرادی را گزارش کرده‌اند که تلفن قدیمی خود را به شخص دیگری اهدا کرده یا فروخته‌اند.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *