مخالفت سازمان ملل با کوچ اجباری فلسطینی‌ها از رفح

ad1

به گزارش جام جم آنلاین، بعد از اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره طرح این رژیم برای تخلیه «رفح» یک مقام سازمان ملل مخالفت خود را با کوچ اجباری فلسطینی‌ ها از این منطقه اعلام کرد.

طبق گزارش رویترز، یک سخنگوی سازمان ملل متحد گفت لازم است غیرنظامیان در رفح مورد محافظت قرار بگیرند، اما آن‌ها نباید به اجبار کوچانده شوند.

ساعتی قبل‌تر، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسرائیل گفت به ارتش دستور داده طرحی برای تخلیه جمعیت از رفح و همچنین نابود کردن چهار گردان باقی‌مانده حماس ارائه کند.

دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای اعلام کرد تحقق اهداف جنگی برای اسرائیل در شرایطی که چهار گردان حماس در رفح باقی مانده‌اند ناممکن است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «از طرف دیگر واضح است که انجام عملیات گسترده در رفح نیازمند تخلیه جمعیت از مناطق جنگی است.»

نتانیاهو گفته بر همین اساس از ارتش اسرائیل خواسته طرحی برای تخلیه جمعیت و حذف چهار گردان حماس در رفح به کابینه جنگی ارائه کنند.

«یوآو گالانت»، وزیر جنگ اسرائیل پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرده بود که نظامیان این رژیم تصمیم گرفته‌اند در ادامه عملیات زمینی اسرائیل در غزه به سراغ رفح در نزدیکی مرز با مصر بروند.

تصمیم اسرائیل در شرایطی اتخاذ شده که گزارش‌ها حاکی است هزاران نفر از فلسطینی‌های آواره دررفح پناه گرفته‌اند و مصر هم درباره حمله اسرائیل به این منطقه مرزی هشدار داده است. 

 بسیاری از فلسطینی‌ها از قبل نگران حمله اسرائیل به شهر رفح بودند. آن‌ها می‌گویند در شرایطی که اسرائیل در حال گسترش دادن عملیات خود به جنوبی‌ترین نقاط غزه است بعد از رفح جایی برای پناه گرفتن وجود ندارد.

ماه پیش آژانس هماهنگی‌های بشردوستانه سازمان ملل درباره انفجار جمعیت در بخش‌هایی از نوار غزه که آوارگان به آن پناه برده‌اند، از جمله در رفح هشدار داده بود.

این سازمان روز ۹ دی‌ماه اعلام کرده بود که به دنبال تشدید درگیری‌ها در خان‌یونس و دیر البلح و تهدید رژیم صهیونیستی به تخلیه این شهرها، دست‌کم ۱۰۰ هزار نفر آواره وارد رفح در جنوبی‌ترین بخش نوار غزه شده‌اند.

آژانس هماهنگی‌های بشردوستانه می‌گوید که رفح قبل از این نیز به لحاظ جمعیتی بسیار فشرده و پرتراکم بود و در هر کیلومتر مربع ۱۲ هزار سکنه داشت.

قصد اسرائیل برای پیشروی در این منطقه در حالی است که روز گذشته نیویورک‌تایمز گزارش داد ارزیابی مقام‌های اطلاعاتی آمریکا این است که اسرائیل هنوز به هدف خود برای نابودی حماس نزدیک نشده است.

نیویورک‌تایمز با استناد به مقام‌های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد آخرین ارزیابی‌ها حاکی است اسرائیل حماس را تضعیف کرده، اما هنوز به هدف خود برای حذف آن نزدیک نشده است. 

مقام‌های آمریکایی گفته اند درباره واقع‌بینانه بودن هدف نتانیاهو برای نابود کردن حماس تردید‌های جدی وجود دارد. این مقام‌ها گفته‌اند تضعیف توانمندی‌های جنگی حماس واقع‌بینانه‌تر از حذف این گروه به نظر می‌رسد. 

اسرائیل، آزادی اسرا از غزه و نابودی حماس را به عنوان اهداف جنگی خود در غزه تعیین کرده است. با وجود این، تحقق هر دوی این هدف‌ها به بن‌بست برخورد کرده‌اند. 

روزنامه نیویورک‌تایمز چند هفته پیش هم گزارش داده بود شماری از فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تحقق همزمان هر دو هدف امکان‌پذیر نیست و هر گونه برنامه بلندمدت برای نابود کردن حماس ناگزیر به مرگ اسرا منجر خواهد شد. 

علاوه بر این، بسیاری از تحلیلگران، حتی در فلسطین اشغالی امکان نابودی کامل حماس را زیر سوال برده‌اند. «گادی آیزنکوت»، از مقام‌های سابق ارتش اسرائیل که در حال حاضر یکی از اعضای کابینه جنگی بنیامین نتانیاهو به شمار می‌رود در مصاحبه‌ای چند هفته پیش وعده‌های مقام‌های اسرائیل برای نابودی کامل حماس را «داستان‌سرایی» توصیف کرده بود.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *