مسئولان بیمه پاسخگوی پرداخت نشدن غرامت سال گذشته کشاورزان باشند

ad1

جام جم آنلاین آذربایجان شرقی: هادی فرجی آزاد در جمع خبرنگاران، در تشریح وضعیت بیمه بخش کشاورزی استان، اظهار کرد: سال آبی گذشته(۱۴۰۲-۱۴۰۱) تنها ۲۶۰ هزار هکتار از سطح اراضی استان بیمه شده بودند که آن هم با کمک و جدیت سازمان جهادکشاورزی استان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در راستای طرح جهش تولید بود که این ستاد از نظر مالی، حمایت بزرگی از جامعه کشاورزان داشت. 

وی با بیان این‌که ۱۱ هزار هکتار از باغات استان نیز در این سال بیمه بودند، افزود: طی سال آبی گذشته به میزان ۱۷۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شد و تا به امروز تنها ۵۶ میلیارد تومان آن پرداخت شده که ۳۷ میلیارد تومان آن نقدی و ۱۹ میلیارد تومان باقی نیز به صورت تهاتر بوده است که ما نسبت به این تهاتر اعتراض داریم و معتقد هستیم که خسارت کشاورزان باید به صورت نقدی پرداخت گردد. مبلغ ۱۱۴ میلیارد تومان نیز از غرامت سال آبی قبل تر مانده که تا امروز پرداخت نشده است. 

وی ادامه داد: سه ماه از آغاز سال زراعی جدید(۱۴۰۳-۱۴۰۲) گذشته ولی همچنان وضعیت بیمه بخش کشاورزی خوب نیست. سال قبل ۴۰ درصد از اراضی استان بیمه شده بود اما امسال تا به امروز تنها ۲۰ درصد مزارع به میزان ۳۰ هزار هکتار بیمه شده‌اند. 

فرجی آزاد تاکید کرد: طی ۱۰ سال گذشته، سطح بیمه بخش کشاورزی هر ساله در کشور و استان ما وضعیت کاهشی داشته و در این راستا باید مسئولان بیمه و بانک کشاورزی به صورت صریح و شفاف بگویند که چرا عملکرد بیمه اینگونه است و چرا غرامت بیمه کشاورزان پرداخت نشده و چه زمانی پرداخت خواهد شد و این‌که برنامه برای سال زراعی جدید چه خواهد بود؟

وی خاطرنشان کرد: زحمات کشاورزان در تولید محصول و غذای سالم در کشورمان قابل شهود است و کشاورزان حق دارند که غرامت خسارت‌های وارد شده به مزرعه و محصولات خود را از بیمه طلب کنند. در این راستا ما به عنوان نماینده کشاورزان، با جدیت از مسئولان می‌خواهیم که به ما پاسخ دهند.

وی در خصوص دلایل چالش‌های بیمه بخش کشاورزی در کشور، گفت: یکی از دلایل مهم این وضعیت، ضعف مدیریت و ساختار ضعیف صندوق بیمه کشاورزی کشور است. از سویی دولت، حمایت‌هایی را سالانه از این بخش دارد و مبلغی را برای غرامت به بیمه شدگان بخش پرداخت می‌کند اما هر ساله این پول از سوی صندوق بیمه به صورت تمام و کمال گرفته نشده و در نهایت باعث می‌گردد تا تولید و امنیت غذایی کشور دچار مشکل گردد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: کارگزاران بیمه در شهرستان‌ها باید به همراه کشاورز، زمین را ببیند و آن را بیمه کند اما در عمل، کارگزار بیمه در دفترش می‌ماند و خود کشاورز باید به سراغ او برود. چالش دیگر نیز عدم پرداخت به موقع غرامت است، به طوری که برابر قانون باید یک کشاورز، ظرف مدت یک هفته بعد از خسارت به کارگزار بیمه مراجعه کند و ارزیاب بیمه نیز تا یک ماه بعد، میزان خسارت وی را به صورت دقیق اعلام کند اما در عمل خسارت پس از پنج ماه اعلام می‌گردد که منجر به برآورد کمتر خسارت در مقایسه با مقدار واقعی آن می‌گردد.

وی افزود: سیاست صندوق بیمه کشاورزی به گونه‌ای است که میزان خسارت در میانگین پنج ساله محاسبه می‌گردد ولی وضعیت اقلیم تغییر یافته و عملکرد نیز نسبت به گذشته پایین تر می‌گردد و غرامت صندوق نسبت به مقدار واقعی، کمتر و سهم بیمه گذار نیز سالانه در حال افزایش است.

وی با اشاره به استفاده از فناوری‌های جدیدی چون ماهواره برای تعیین غرامت کشاورزان، گفت: ما نافع علم روز نیستیم ولی باید زیرساخت‌ها برای استفاده از فناوری جدید آماده گردد، در غیر این صورت با مشکلات بیشتری مواجه می‌شویم‌ و کشاورز در این راستا آسیب می‌بیند. 

فرجی آزاد در ارائه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت بیمه بخش کشاورزی، تشریح کرد: پرداخت‌ غرامت‌ها باید به موقع انجام گیرد و ارزیابی و اعلام خسارت نیز دقیق و به موقع باشد. کاهش سهم بیمه گزار، تنوع بخشی به خدمات بیمه‌ای و استفاده از ظرفیت کشاورزان خبره و تشکل‌ها برای برآورد خسارت، باعث جلب اعتماد کشاورز و رونق صندوق بیمه می‌گردد.

وی ادامه داد: صندوق بیمه باید تا به امروز، مناطق پرخطر از نظر خسارت برای بخش کشاورزی را مشخص کرده و رایزنی می‌کرد تا سطح زیرکشت در این مناطق کاهش یابد و یا کشاورزان آموزش ببینند که چگونه خسارت‌ها را کاهش دهند و از سویی بیمه بخش کشاورزی نیز مثل سایر بیمه‌ها باید دارای یک بازار رقابتی باشد.

وی افزود: شهرستان اهر در سال ۱۴۰۲ از نظر بخش زراعی و شهرستان مراغه طی این مدت از نظر بخش باغی بیشترین خسارت را در استان دریافت کرده‌ که اهر در این زمینه سال بسیار سختی را پشت سر گذاشت و شاید بتوان گفت که ۱۰۰ درصد از مزارع این شهرستان، خسارت دید ولی متاسفانه ما نتوانستیم هیچ کمکی به این شهرستان داشته باشیم.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی آذربایجان شرقی با تاکید بر پیگیری‌های انجام گرفته از سوی استان برای پرداخت غرامت کشاورزان، خاطرنشان کرد: متاسفانه علی رغم اطلاع این موضوع به تمامی نمایندگان استان و درخواست پیگیری‌ آن‌ها از طریق مجلس اما گویا بحث پرداخت غرامت کشاورزان در اولویت کاری آن‌ها قرار ندارد که تا به امروز نتیجه‌ای از آن نگرفتیم.

وی با بیان این‌که میزان خسارت محاسبه شده برای بخش کشاورزی استان تنها برای مزارع و باغات بیمه شده بوده است، گفت: علی رغم پیگیری‌های استاندار و رئیس سازمان جهادکشاورزی استان برای این‌که کشاورزانی که بیمه نکرده‌اند نیز بتوانند کمکی دریافت کنند اما این امر نیز به نتیجه نرسید. اگر خسارت مزارع بیمه نشده را نیز محاسبه کنیم قطعا میزان خسارت این بخش در سال زراعی گذشته بالای ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

وی با تاکید بر لزوم بکارگیری روش‌های جدید و علمی برای جلوگیری از بروز خسارت در شرایط تغییر اقلیم، افزود: تا زمانی که محصولات را در محیط‌های کنترل شده تولید نکرده‌ایم، موفق نخواهیم شد و متاسفانه طی این سال‌ها نتوانستیم در بحث آموزش و ترویج این موضوع آنچنان که باید به جلو حرکت کنیم.

فرجی آزاد در ادامه با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی و جامعه کشاورزان در کشور، اظهار کرد: بخش کشاورزی در راستای تولید رزق و روزی مردم، زحمت کشیده و تهیه مواد سالم برعهده کشاورزان عزیز است. کشاورزان، همواره با خطرات طبیعی و غیرطبیعی رو به رو هستند و این امر باعث می‌گردد تا امنیت غذایی به خطر بیفتد که برای پیشگیری آن، دولت‌ها از بخش کشاورزی حمایت می‌کنند.

وی با بیان این‌که مهمترین حمایت دولت از بخش کشاورزی، بیمه محصولات زراعی، باغی و دامی در برابر بلایای طبیعی و غیرطبیعی است، افزود: قانون بیمه بخش کشاورزی در سال ۶۲ در مجلس شورای اسلامی مصوب شده و صندوق بیمه کشاورزی در بانک کشاورزی تاسیس شده و این صندوق دارای شخصیت حقوقی است و بر اساس قانون شرکت‌های دولتی اداره می‌گردد. 

وی با اشاره به وضعیت بخش کشاورزی استان، اظهار کرد: بیش از ۸۵۰ هزار هکتار در استان به زیر کشت محصولات زراعی رفته که بیش از ۶۰۰ هکتار آن دیم و ۲۱۰ هزار هکتار آن نیز آبی و نیمه آبی است و ۱۱۵ هزار هکتار باغ در استان داریم.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *