نخستین مزرعه عمودی جهان با هوش مصنوعی

ad1

مزارع عمودی در مناطق شهری که فضای کمی وجود دارد، می‌توانند راهکاری کاربردی باشند.  گرچه در دنیا مزارع عمودی زیادی وجود دار‌د، اما حالا اولین نمونه مجهز به فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آن در چین معرفی شده است.
محققان مؤسسه کشاورزی شهری (IUA) آکادمی علوم کشاورزی چین (CAAS) در مزرعه عمودی سیچوآن از ربات‌هایی استفاده می‌کند که ظاهرا می‌توانند تنها در مدت ۳۵ روز، یک کاهو را پرورش دهند و برداشت کنند. این مزرعه با استفاده از سیستم کنترل مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند در این مدت کم، گیاه پرورش دهد. این سیستم کنترل از فناوری‌ها و الگوریتم‌های پیشرفته برای نظارت، تجزیه‌وتحلیل و تنظیم متغیرهای کلیدی محیطی استفاده می‌کند.
 این مزرعه همچنین از سیستم نورپردازی مخصوصی استفاده می‌کند تا از این نظر بهره‌وری بالایی داشته باشد. به گفته «ونگ سن»، یکی از محققان IUA، در این مزرعه از ترکیب نورها استفاده شده است: «ما می‌توانیم میزان مختلفی از نور شامل نور قرمز، آبی، زرد و نزدیک به فرابنفش و نزدیک فروسرخ را ترکیب کنیم و در مراحل مختلف زندگی گیاه به آن بتابانیم. ما یک دیتابیس از ۱۳۰۰ ترکیب برای ۷۲‌نوع محصول کشاورزی ایجاد کرده‌ایم.»
 به گفته محققان، میان گیاه پرورش‌یافته در این مزرعه عمودی و گیاهی که به‌صورت سنتی رشد پیدا می‌کند، تفاوتی وجود ندارد. مزارع عمودی می‌توانند مشکلات مربوط به کشاورزی سنتی را برطرف کنند و محیطی مناسب برای پرورش گیاهان در محیط‌های شهری محسوب می‌شوند. علاوه بر این موارد، مزارع عمودی می‌توانند مدت زمان پرورش گیاهان و تلفات را کاهش دهند.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *