هوش مصنوعی به جای کارمندان گوگل

ad1

براساس گزارش The Information، هنوز مشخص نیست که چه تعداد از کارکنان درنهایت تحت تأثیر تصمیم گوگل قرار خواهند گرفت. در اوایل سال جاری میلادی، گوگل تبلیغات مبتنی بر هوش مصنوعی را آغاز کرد. به‌عنوان بخشی از این ابتکار، گوگل در تلاش است تا از فناوری هوش مصنوعی برای ارائه محتوا‌های تبلیغاتی به‌طور خودکار در صفحات فرود یا لندینگ استفاده کند.براساس گزارش‌ها، گوگل به کارمندان خود گفته است که کسب‌وکار تبلیغات را «سازماندهی مجدد» خواهد کرد. اگرچه این عبارت صریح نیست، اما می‌تواند به جایگزینی این کارکنان با هوش مصنوعی منتهی گردد. حدود ۴۵ درصد از ۳۰ هزار کارمند بخش تبلیغات روی پروژه‌هایی کار می‌کنند که اکنون هوش مصنوعی می‌تواند آنها را به‌سادگی انجام دهد. این بدان معناست که Bard یا Gemini می‌توانند تقریبا شغل نیمی از این افراد را تصاحب کنند.درحالی‌که هوش مصنوعی از برخی جهات به‌اندازه یک انسان باهوش نیست، اما از جهات دیگر این توانایی را دارد که کار‌ها را بسیار سریع‌تر از یک انسان انجام دهد؛ این همان چیزی است که ترس از بیکاری را در بسیاری از مردم ایجاد می‌کند.البته گوگل تنها شرکتی نیست که به‌دنبال جایگزین‌کردن هوش مصنوعی با نیروی انسانی است؛ در اوایل سال جاری، «آرویند کریشنا»، مدیرعامل IBM نیز گفت که این شرکت موقعیت‌های شغلی را که می‌تواند توسط هوش مصنوعی انجام گردد، تعلیق می‌کند و در آن موقعیت‌ها استخدام نخواهد داشت.

حمله سایبری به بزرگ‌ترین اپلیکیشن پارکینگ اروپا 
نشریه گاردین ازهک گسترده حساب‌های بانکی و اسنادهویتی بسیاری ازشهروندان اروپا ازطریق حمله سایبری علیه بزرگ‌ترین اپلیکیشن پارکینگ قاره‌سبز خبر داد. گفته می‌گردد حمله‌هکرهای ازطریق نفوذ اطلاعاتی به تلفن های همراه دارندگان RingGo به عنوان بزرگ‌ترین اپلیکیشن پارکینگ خیابانی اروپا با بیشترین تعداد مشتری انجام شده است. شرکت «ایزی پارک گروپ» به عنوان مالک این اپلیکیشن نیز حملات هکری از طریق دو اپلیکیشن پارکینگ متعلق به این شرکت یعنی RingGo و ParkMobile را تایید کرده است. این شرکت، آدرس‌های ایمیل، شماره‌های تلفن، نشانی مشتریان و بخشی از اطلاعات کارت های بانکی آنها را ازجمله مواردی دانسته که مورد حمله سایبری قرارگرفته اند. با اینحال، این شرکت در عرصه فناوری دیجیتال اعلام نکرده که چه تعداد از کاربران تحت تاثیرات مخرب این حملات سایبری قرار گرفته است. اما گاردین معتقد است که تنها در بریتانیا، بیش از ۹۵۰ نفر تاکنون از انجام حملات سایبری علیه خود خبر داده اند.

 سکوی تغییر دنیای جدید 
عینک متا برای عرضه تجاری تا پایان این دهه میلادی برنامه‌ریزی شده و این شرکت آن را جایگزینی برای گوشی‌های هوشمند می‌داند. درحال‌حاضر هیجان زیادی پیرامون عینک ری-بن متا وجود دارد. این عینک با دوربین و بلندگو‌های داخلی عرضه شده است و کاربران می‌توانند با آن موسیقی گوش دهند و حتی تماس تلفنی بگیرند. اما متا برنامه جاه‌طلبانه‌تری برای این عینک‌ها دارد؛ این شرکت قصد دارد عینکی طراحی کند که کاربران با داشتن آن دیگر به گوشی‌های هوشمند نیازی نداشته باشند.اندرو باسورث می‌گوید: «در حوزه محصولات الکترونیکی مصرفی، این محصول می‌تواند پیشرفته‌ترین چیزی باشد که گونه زیستی ما تاکنون تولید کرده است.» به‌احتمال‌زیاد این عینک تا پایان دهه میلادی وارد بازار نخواهد شد. متا درنظر دارد نمونه اولیه این عینک را که با نام «پروژه نازار» شناخته می‌گردد، تا سال ۲۰۲۴ عرضه کند. عرضه مدل‌های سبک‌تر و پیشرفته‌تر این عینک برای سال‌های ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ برنامه‌ریزی شده است. براساس برخی گزارش‌ها، این عینک‌ها قابلیت‌هایی مانند تعامل با هولوگرام افراد دیگر را ممکن خواهند ساخت.به گفته باسورث، یکی از موانع اصلی آن‌ها، ایجاد نمایشگر‌هایی شفاف و باکیفیت است که درعین‌حال مقرون‌به‌صرفه باشند. متا همچنین درنظر دارد عینک‌ها را به‌گونه‌ای بسازد که کاربران نیاز کمتری به شارژ آن‌ها داشته باشند. همچنین باسورث پیشرفت‌های هوش مصنوعی را برای این عینک مفید می‌داند. به گفته او، متا در توسعه این عینک حتماً یک دستیار هوش مصنوعی را درنظر خواهد گرفت؛ البته باسورث جزئیات زیادی در مورد نحوه ادغام هوش مصنوعی در دستگاه ارائه نکرد.

حمله یک ربات به مهندس کارخانه تسلا!
حمله یک ربات به مهندس کارخانه خودروسازی تسلا!یک ربات کارخانه خودروسازی تسلا با چنگال‌هایش مهندس نرم افزار این شرکت را به دیوار چسبانده است.یک مهندس نرم افزار شرکت تسلا دو سال پیش پس از حمله یک ربات معیوب در کارخانه این شرکت در آستین تگزاس، آسیب جدی دیده است. شاهدان ماجرا گفته‌اند این ربات که برای حرکت‌دادن قطعات آلومینیومی خودرو طراحی شده است، پنجه‌های فلزی‌اش را در پشت و بازوی این مهندس فرو برده و او را به دیوار چسبانده است.این مهندس، برنامه‌نویسی بود که ربات‌های برش‌دهنده قطعات آلومینیومی خودرو را کنترل می‌کرد. در این حادثه دو ربات خاموش شده بودند تا مهندس و نیروهایش بتوانند روی ماشین‌ها کار کنند، ولی ربات سوم ناگهان روشن می‌گردد.دو شاهد این ماجرا به وب‌سایت فناوری The Information گفته‌اند که ربات «پنجه‌هایش» را به بدن مرد فشار داده؛ طوری که از پشت و بازوی او خون جاری شده است. تسلا هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است. سال گذشته در صنعت خودرو، به طور میانگین از هر ۳۰ کارگر یک نفر آسیب دیده است.بر اساس گزارش‌ها، کارخانه آستین تسلا در سال‌های اخیر محل چندین نقص ایمنی بوده است. خواسته‌های مدیریت برای سرعت در تولید باعث کم‌شدن ایمنی شده است.

شکایت نیویورک تایمز از OpenAI و مایکروسافت!
نشریه نیویورک تایمز ادعا می‌کند که غول‌های فناوری برای آموزش و ساخت مدل‌های هوش مصنوعی خود به‌طور غیرقانونی از میلیون‌ها مقاله آن استفاده کرده‌اند.نیویورک تایمز در شکایت خود مدعی‌شده که مدل‌های زبان بزرگ OpenAI و مایکروسافت که به ChatGPT و Copilot قدرت می‌دهد، «می‌تواند خروجی‌هایی را تولید کند که محتوای تایمز را کلمه به کلمه بازگو می‌کند، به‌صورت مشابهی آنها را خلاصه می‌کند و سبک بیان تایمز را نیز تقلید می‌کند.» طبق ادعای تایمز، این امر رابطه آن با خوانندگان خود را تضعیف می‌کند و همچنین این نشریه را از «سرویس‌های اشتراکی، مجوزها، تبلیغات و درآمد وابسته» محروم می‌کند.در شکایت نیویورک تایمز همچنین استدلال شده که این مدل‌های هوش مصنوعی با آسیب‌رساندن به توانایی رسانه‌های خبری، روزنامه‌نگاری حرفه‌ای را تهدید می‌کنند. در بخشی از آن آمده است:«متهمان از طریق بینگ چت مایکروسافت [که اخیرا به Copilot تغییر نام داده است]و ChatGPT به دنبال آن هستند تا بدون اجازه یا پرداخت هزینه‌ای، از سرمایه‌گذاری هنگفت تایمز در صنعت روزنامه‌نگاری، برای ساخت محصولات جایگزین استفاده کنند.» تایمز همچنین در شکایت خود ادعا می‌کند که مدل‌های هوش مصنوعی آموزش‌دیده براساس محتوای این نشریه، برای مایکروسافت و OpenAI «بسیار پرسود» بوده است. این نشریه ادعا می‌کند که ماه‌ها در تلاش بوده تا با هر دو شرکت مذاکره کند اما همچنان نتوانسته به راه‌حلی دست پیدا کند. در همین حال، «لیندزی هلد»، سخنگوی OpenAI در بیانیه‌ای به The Verge گفت: «ما به حقوق سازندگان و صاحبان محتوا احترام می‌گذاریم و به‌همکاری باآنها تعهدداریم تا اطمینان حاصل کنیم که از فناوری هوش مصنوعی و مدل‌های درآمدی جدید بهره مند می‌شوند. تاکنون گفت‌وگو‌های مداوم و سازنده‌ای با نیویورک تایمز داشته‌ایم و از این شکایت شگفت زده و ناامید شده‌ایم. ما امیدواریم که مانند بسیاری از ناشران دیگر، راه‌سودمندی برای همکاری با یکدیگر پیدا کنیم.»

توانایی خارق‌العاده هوش مصنوعی Animate Anyone  
شرکت‌های مختلفی درحال توسعه ابزار‌های هوش مصنوعی مولد هستند. یکی ازآنها شرکت چینی علی‌بابا است که روی مدل هوش مصنوعی Animate Anyone کار می‌کند. این مدل می‌تواند افراد را درعکس‌ها به حرکت دربیاورد. اگرچه این مدل هنوز عرضه نشده است، اما یک مدل مشابه آن به‌نام MagicAnimate ساخته شده وهمین حالا دردسترس قرار دارد. اگر هیچ ایده‌ای درباره تدوین ویدئو یا جلوه‌های بصری کامپیوتری ندارید، اما می‌خواهید یک نفر را در یک تصویر ثابت به حرکت دربیاورید، مدل Animate Anyone برای شما در دست توسعه قرار دارد. علی‌بابا می‌گوید این مدل هوش مصنوعی می‌تواند به بهترین شکل ممکن تصاویر را به ویدئو تبدیل کند. ویدئو‌هایی از نحوه عملکرد مدل هوش مصنوعی Animate Anyone منتشر شده که متحرک‌سازی افراد در تصاویر را نشان می‌دهد. تیم سازنده این مدل در واکنش به درخواست‌های عمومی برای انتشار آن وعده داده است که در آینده دمو و کد منبع آن را دراختیارعلاقه‌مندان قراردهد. این مدل ظاهرا از ترکیب مدل‌های Diffusionبافریم‌ورک‌جدیدی موسوم‌به ReferenceNet استفاده می‌کند. برای انجام این کار، یک تصویر مرجع به‌عنوان ورودی دریافت می‌گردد و بخش‌های مختلف آن برای حرکت به شکل خاصی هدایت می‌گردد. سپس شکاف میان این حرکات توسط هوش مصنوعی پر می‌گردد تا ویدئویی پیوسته به دست مخاطب برسد. در شرایطی که این مدل هنوز منتشر نشده است، یک مدل دیگر با کارکرد مشابه به‌نام MagicAnimate منتشر شده که البته این کار را با اندکی تفاوت انجام می‌دهد. وجه تمایز این مدل هوش مصنوعی بهبود «پیوستگی جسمانی» و حفظ هویت شخص حاضر در تصویر است. در نتیجه، خروجی کار در ویدئو‌های طولانی‌تر روان‌تر به‌نظر می‌رسد و جزئیات بهتری را در فریم‌ها حفظ می‌کند. بااین‌حال، مدل هوش مصنوعی MagicAnimate نسبت به Animate Anyone دقت کمتری دارد. در این مدل بخش‌هایی از تصویر مرجع در برخی از فریم‌های خروجی ۱۰۰درصد با اصل تصویر مطابقت ندارد. منتها عرضه این مدل گام مهمی در زمینه بهینه‌سازی و ترویج این ابزار‌های هوش مصنوعی محسوب می‌گردد.

رونمایی از نخستین خودروی برقی   شیائومی
شرکت سازنده تلفن هوشمند شیائومی، نخستین خودروی برقی خود را با هدف تبدیل شدن به یک خودروساز بزرگ، رونمایی کرد. به گزارش رویترز، این سدان کهSU۷ نام دارد، احتمالا سیستم‌عامل مشترک با تلفن‌های محبوب شیائومی خواهد داشت. شیائومی پیش از این اعلام کرده بود که خودروی برقی این شرکت رسما در نیمه اول سال میلادی آینده عرضه می‌گردد. این شرکت که یکی از بزرگ‌ترین برندهای محصولات الکترونیکی مصرفی چین است، به شرکت‌های دیگر فناوری مانند هواوی ملحق می‌گردد که وارد بازار خودروهای برقی شده‌اند. محصولات این شرکت‌ها مجهز به ویژگی‌های فناوری است و قابلیت‌هایی مانند کنترل صدا و نرم افزار دستیار رانندگی، محبوب رانندگان هستند. خودروی برقی شیائومی یک پیوند مهم است که این شرکت قصد دارد برای اکوسیستم محصولاتش ایجاد کند. شیائومی سیستم عامل تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های خانگی  خود را اصلاح کرده تا خودروهای برقی هم بتوانند درآینده ازآن استفاده کنند وبه این ترتیب، کاربران قادر باشند همه نوع محصولات شیائومی را از طریق یک پلتفرم واحد، کنترل کنند.اما خودروی برقی شیائومی در شرایطی رونمایی می‌گردد که چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان، با اشباع ظرفیت و کندی تقاضا دست و پنجه نرم می کند و این وضعیت، باعث به راه افتادن جنگ قیمت شده است .

حذف قابلیت Driving Mode از گوگل مپ!
گوگل که با ارائه‌ قابلیت Driving Mode (حالت رانندگی) تجربه‌ای ایمن و ساده را برای کاربران به ارمغان آورده بود، قصد دارد در اوایل سال ۲۰۲۴ این قابلیت کاربردی گوگل مپ را غیرفعال کند.شرکت سازنده‌ انواع گوشی گوگل دو تغییر جدید در نسخه‌ی ۱۴٫۵۲ گوگل مپ ایجاد کرده است. تغییر اول به حذف یک بخش نامشخص درفوریه۲۰۲۴(بهمن و اسفند) مربوط است و تغییر دوم به استفاده از دستیار صوتی گوگل هنگام رانندگی اشاره دارد.ممکن است مانتین‌ویویی‌ها با حذف قابلیت Driving Mode از گوگل مپ، کاربران خود را وادار به استفاده از دستیار صوتی گوگل اسیستنت کنند.چنین تغییراتی ممکن است به مذاق برخی از کاربران خوش نیاید، زیرا این دسته از کاربران استفاده‌ زیادی از دستیار صوتی گوگل ندارند.از طرفی، رخ‌دادن اشتباه از جانب دستیار صوتی مورد بحث، افراد را مجبور به استفاده از گوشی خود می‌کند و در نتیجه تمرکز آنها در حین رانندگی را از بین می‌برد.اعمال تغییرات یادشده از طرف گوگل قطعی نیست و ممکن است غول فناوری آمریکایی در حال کار روی بهبود قابلیت‌های Driving Mode باشد.

هشدار جدی برای گوشی‌های اندرویدی
تیم تحقیقاتی McAfee Mobile فهرست ۲۵ اپلیکیشن را منتشر کرده که حاوی بدافزار Xamalicious هستند. برخی از این برنامه‌ها به‌طور مستقیم ازطریق فروشگاه گوگل‌پلی منتشر شده‌اند وغول جست‌وجوی اینترنت قبل‌از اعلام McAfee آنها را حذف کرده است. اکثر اپلیکیشن‌های آلوده به بدافزار مذکور دردسته‌ی بازی، سلامت،طالع‌بینی و بهره‌وری منتشر شده‌اند اگرچه گوگل برنامه‌های آلوده به بدافزار Xamalicious را حذف کرده، اما مک‌آفی می‌گوید بیشتر این اپلیکیشن‌ها همچنان در فروشگاه این شرکت دردسترس هستند. برنامه‌های آلوده به Xamalicious از مهندسی اجتماعی برای کسب امتیاز دسترسی به بخش‌های مختلف گوشی قربانیان خود بهره می‌برند و بدین‌ترتیب امکان اتصال به سرور وکنترل راه‌دور آن بدون اطلاع دارنده‌ی دستگاه فراهم می‌گردد. در مرحله‌ دوم بدافزار اصلی روی گوشی کاربر هدف دانلود خواهد شد و کنترل کامل آن را به‌دست سازندگان اپلیکیشن‌های آلوده خواهد داد.

 فهرست برنامه‌های آلوده به بدافزارXamalicious:
 Essential Horoscope for Android – با ۱۰۰ هزار دانلود
۳D Skin Editor for PE Minecraft – با ۱۰۰ هزار دانلود
Logo Maker Pro – با ۱۰۰ هزار دانلود
Auto Click Repeater – با ۱۰ هزار دانلود
Count Easy Calorie Calculator – با ۱۰ هزار دانلود
Sound Volume Extender – با ۵ هزار دانلود
LetterLink – با هزار دانلود
NUMEROLOGY: PERSONAL HOROSCOPE &NUMBER PREDICTIONS – با ۱۰۰۰ دانلود
Step Keeper: Easy Pedometer – با ۵۰۰ دانلود
Track Your Sleep – با ۵۰۰ دانلود
Sound Volume Booster – با ۱۰۰ دانلود
Astrological Navigator: Daily Horoscope & Tarot – با ۱۰۰ دانلود
Universal Calculator – با ۱۰۰ دانلود

کپی برداری در ساعت هوشمند کار دست اپل داد
کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا (ITC) فروش ساعت‌های اپل را که از فناوری برای خواندن سطح اکسیژن خون استفاده می‌کنند، ممنوع کرده است. این اتفاق به این علت می افتد که شرکت پزشکی آمریکایی، مسیمو، از اپل به دلیل کپی کردن حق سطح اختراع خود شکایت کرده بود.  اپل این ویژگی را در ساعت های هوشمند خود قرار داده که از مدل سری ۶ در سال ۲۰۲۰ شروع می گردد.حکم  کمیسیون تجارت بین الملل آمریکا مبنی بر ممنوعیت فروش اپل واچ در آمریکا به اپل صادر شده و این شرکت به هیچ عنوان و از هیچ طریقی امکان فروش اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ را در خاک آمریکا ندارد. حتی دولت بایدن هم اعلام کرده که این ممنوعیت را وتو نخواهد کرد. اپل گفته است که همه اقدامات را برای بازگرداندن مدل‌های ممنوعه به بازار انجام می‌دهد. سوابق دادگاه نشان می‌دهد که اپل به تصمیم کمیسیون تجارت بین‌المللی مبنی بر ممنوعیت فروش مدل های یادشده در آمریکا درخواست تجدید نظر داده است. علاوه بر این، این شرکت خواستار توقف اضطراری این ممنوعیت به مدت حداقل ۲ هفته تا تصمیم گیری در مورد نسخه های بازطراحی شده مدل های ممنوع شده است.این شرکت در بیانیه ای به رویترز گفت: «ما شدیداً با تصمیم کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا و حکم محرومیت ناشی از آن مخالفیم و همه اقدامات را انجام می دهیم تا اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ را در اسرع وقت به مشتریان آمریکایی بازگردانیم».این مدل ها که اپل می گوید محبوب ترین آنها هستند، پس از اینکه این کمیسیون دریافت که اپل فناوری اشباع اکسیژن خون که توسط شرکت مسیمو به ثبت رسیده را نقض کرده، ممنوع شدند.وکلای اپل گفته‌اند که اگر مدل ها در طول مراحل قانونی از فروشگاه ها حذف شوند، این شرکت ۳ تریلیون دلار آسیب جبران‌ناپذیری متحمل خواهد شد.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *