کمک بارش هفته اخیر به افزایش ۱۰درصدی مخازن سد‌ها

ad1

به گزارش جام جم آنلاین، فیروز قاسم‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به منظور ذخیره‌سازی رواناب حاصل از بارش‌های اخیر و استفاده حداکثری از بارش‌ها برای نیاز‌های بهنگام، امکان بهبود ذخایر سد‌ها فراهم شد.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه فعالیت مناسب سامانه بارشی در هفته جاری و رواناب‌های ناشی از آن، موجب بهبود نسبی در وضعیت مخازن سد‌های کشور شد، خاطرنشان کرد: آخرین آمار دریافتی از سد‌های کشور نشان می‌دهد تا انتهای آبانماه، ورودی سد‌های کشور به حدود ۲.۸ میلیارد مترمکعب رسیده که نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است. 

وی افزود: خروجی از سد‌های کشور نیز در همین بازه زمانی، حدود ۴.۷ میلیارد متر مکعب بوده است که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد رشد داشته و این نشانگر تأمین آب بیشتر از محل سدها، برای مصارف مختلف، نسبت به سال گذشته است. 

قاسم‌زاده موجودی حال حاضر مخازن سد‌های کشور را با ۴۰ درصد پرشدگی، معادل ۱۹.۸ میلیارد متر مکعب خواند و گفت: این میزان نشانگر ۱۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته است. 

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به عدم تحقق پیش‌بینی‌های فرانرمال بارشی برای پاییز ۱۴۰۲ بیان داشت: با این شرایط، دو موضوع مدیریت مصرف و آبگیری مناسب مخازن سد‌ها برای تحقق برنامه مصرف در طول سال، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید مورد توجه ذینفعان و ذیمدخلان قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: بر همین اساس، وزارت نیرو در قالب ستاد فرماندهی و پشتیبانی سیل، قبل از شروع فعالیت سامانه بارشی اخیر، بررسی‌ها و ارزیابی‌های لازم را به‌عمل آورد و به نوعی برنامه‌ریزی کرد که رواناب تولیدی در حوضه آبریز سد‌ها به نحو مطلوبی ذخیره‌سازی گردد.

قاسم‌زاده اذعان کرد: در همین راستا، همه حوضه‌های آبریز با تطبیق شرایط بارشی بالادست و پایین دست و تأمین حداکثری نیاز کشاورزی از محل بارش‌ها، امکان ذخیره‌سازی در مخازن را فراهم کردند.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

مشکلات تولیدکنندگان استان رفع می‌گردد

به گزارش جام جم آنلاین همدان، علیرضا قاسمی‌فرزاد در پایان چهل‌وسومین جلسه‌ ستاد تسهیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *