بسترهای غیر بومی عامل انتشار شایعات هستند

ad1

به گزارش جام جم آنلاین، سرهنگ رامین پاشایی اخبار جعلی را یکی از آفت‌های فضای مجازی عنوان کرد و گفت: کاربران همه دنیا تقریبا همواره با اخبار جعلی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما در آماج حمله قرار گرفتن یک کشور توسط اخبار جعلی یک اتفاق عجیب و بی سابقه است که در این زمینه ایران متاسفانه زبانزد خاص و عام است.

وی درباره زیاد بودن اخبار جعلی در ایران تصریح کرد: عمده بستر‌هایی که در فضای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد غیر بومی هستند و هر کسی که در این فضا محتوایی تولید کند یک اثر گذاشته است.

معاون اجتماعی پلیس فتا با رد این موضوع که قانون مقابله با اخبار جعلی در فضای مجازی وجود ندارد، اظهار کرد: هم در قانون جرایم رایانه‌ای مصوب سال ۱۳۸۸ و هم در قانون مجازات اسلامی، قانون گذار انتشار هر گونه شایعه به نحوی که باعث جریحه دار شدن احساسات عمومی گردد را جرم انگاری دانسته است.

وی افزود: بعضی وقت‌ها یک شایعه‌ای منتشر می‌گردد که باعث جریحه دار شدن احساسات و سلب امنیت روان نمی‌گردد و به همین جهت در ذیل این قانون قرار نمی‌گیرد.

سرهنگ پاشایی با بیان اینکه عمده تولید شایعه در پلتفرم‌های خارجی صورت می‌گیرد، گفت: انتشار اخبار جعلی آفتی است که تمام کاربران دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اما در ایران شدت زیادی دارد. متاسفانه ضعف عمده کاربران فضای مجازی این است که خیلی زود شایعه را باور می‌کنند و بلافاصله هم در چرخه بازنشر انتشار آن قرار می‌گیرند. کسی هم که مغرضانه شایعه را منتشر می‌کند خصلت کاربر ایرانی را می‌شناسد و می‌داند وقتی خبر جعلی منتشر کند، کاربران آن را بازنشر می‌کنند.

وی با ابراز تاسف از این مسئله که در جامعه به راحتی اخبار جعلی منتشر می‌گردد، اظهار کرد: همراه با انتشار، شاهد بازنشر آن توسط بخشی از مردم هستیم. خیلی از این شایعات همراه با بخش کوچکی از واقعیت هستند و مردم باید به منبع انتشار خبر توجه کنند تا واقعیت را از دروغ تشخیص دهند.

ad2
منبع

درباره ی webmaster7

مطلب پیشنهادی

۱۰فناوری جدید و ویژه ۲۰۲۴ منتظر رونمایی

۱- تلویزیون های PHOLED در طول یک دهه گذشته ، تلویزیون‌ها به طور قابل توجهی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *